Česko v období po invazi Ruska na Ukrajinu až do letoška navýšilo (!) podíl ruské ropy na celkovém ropném dovozu
Proto jsou pohonné hmoty tak levné Kdo se raduje z levných pohonných hmot v ČR, raduje se z toho, že... více
Největšími dovozci teď budou Ázerbájdžán a Kazachstán
Ještě letos v lednu a únoru Česko dovezlo ruskou ropu za 6,5 miliardy korun. K tomu je třeba připočíst dovoz ropných produktů typu motorové nafty ze Slovenska, které jsou prakticky výhradně vyrobeny zpracováním rovněž ruské ropy. Těch Česko dovezlo letos v lednu a v únoru dohromady za 2,9 miliardy korun. Rusko tak ještě letos v prvních dvou měsících roku stále figurovalo jako souhrnně jeden z největších dovozců – přímých a nepřímých – ropy a produktů z ní do Česka. To se ale mění.
Už od začátku března do Česka ruská ropa neteče, kvůli výpadku ropovodu Družba. A dnes premiér Petr Fiala oznámil, že po šedesáti letech definitivně končí česká závislost na Rusku, co se právě dodávek ropy týče.
Ropovod Družba zůstává připravený na případné obnovení provozu. Například pokud by došlo k výpadku na transalpském ropovodu TAL. Právě rozšíření jeho přepravní kapacity nyní nově umožňuje plně nahradit dodávky Družbou. Česko tak může účinně diverzifikovat dodavatele ropy a nebýt životně závislé na žádném jednom konkrétním z nich, jako bylo závislé na Rusku.
Širší možnost diverzifikace je dobrou zprávou i pro české řidiče a obecněji celou ekonomiku, neboť díky ní není Česká republika v oblasti dodávek ropy vydíratelná. Takže nehrozí vzestup cen paliv, který mohl nastat právě v případě vydírání či podobného politicky motivovaného nátlaku, jenž by měl potenciál kvůli nejistotě ohledně dodávek cenu paliv a pohonných hmot v Česku šponovat.
Největším dodavatelem surové ropy do Česka nyní bude ještě s větším náskokem Ázerbájdžán. Ten letos v lednu a únoru dodal do Česka ropu za takřka sedm miliard korun a jako jediná země tedy předčil, byť mírně, hodnotu dovozu ropy z Ruska. Nyní Ázerbájdžán své vedení tedy ještě dále upevní. Třetím největším dovozcem ropy do ČR je letos zatím Kazachstán, jenž v lednu a únoru zajistil dodávky ropy dohromady za 2,2 miliardy korun. Kazachstán se nyní zřejmě tedy stane druhým největším dovozcem ropy do ČR.
Ázerbájdžán byl největším dovozcem ropy do ČR už loni, kdy ji dodal v hodnotě 39,5 miliardy korun. Rusko do Česka loni vyvezlo ropu v hodnotě 37,1 miliardy korun a konečně třetí Kazachstán za 14,9 miliardy korun.
Česko však bude zřejmě nadále dovážet ruskou ropu v podobě importu produktů z ní ze Slovenska. Ani na tomto dovozu však není závislé a může jej nahradit, například navýšením dovozu z Německa, Rakouska či Polska, což jsou letos – a byli i loni – vedle Slovenska největší importéři zpracovaných ropných produktů do ČR.
Proto jsou pohonné hmoty tak levné Kdo se raduje z levných pohonných hmot v ČR, raduje se z toho, že... více
Od ukrajinských sankcí se přitom čekal efekt přesně opačný, jenže Tataři sankcionovanou ropu nahradili Maďarsko a Slovensko nyní počátkem září... více
Budapešť i Bratislava přitom varovaly, že jim v důsledku sankcí a nedostatku ropy hrozí palivová krize To je nečekané. Slovensko... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.