#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Fiasko digitalizace stavebního řízení připravilo české stavebnictví loni orientačně o 14 miliard korun

17. dubna 2025

Denně tak průměrně přichází o 38 milionů korun.

Jaké byly loni škody z fiaska digitalizace stavebního řízení?

Stavební firmy tyto škody zaznamenaly v 36 % případů, průměrně kvůli nim přišly o 18 % tržeb, jak uvedly v letošním, včera zveřejněném šetření společnosti CEEC.

Kolik to je absolutně? Třicítka největších stavebních firem v Česku měla roku 2023 tržby dohromady zhruba 220 miliard Kč, jak plyne z dat ministerstva průmyslu (viz tabulka níže).

Loni výkon stavebnictví reálně klesl o 2,4 %, přičemž ceny v něm vzrostly o 2 %.

Tržby třicítky největších stavebních firem tak mohly odhadem činit 215 miliard Kč. Pokud se tedy škody z digitalizace dotkly lehce více než jedné třetiny firem, při předpokladu rovnoměrného rozložení ztrát z nezdařené digitalizace v závislosti na velikosti tržeb se dotkly tržeb v rozsahu zhruba 77 miliard korun. Ty mohly bez fiaska digitalizace činit 91 miliard korun, pokud by byly o 18 % vyšší.

Fiasko digitalizace stavebního řízení tak loni české stavebnictví připravilo orientačně o 14 miliard Kč, což odpovídá průměrné denní ztrátě nějakých 38 milionů Kč.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře