#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Psychoterapie ČNB

26. listopadu 2013

K oživení ekonomiky je třeba lepší nálady

Dvě stě miliard korun – to je aktuální cena udržení kurzu koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Guvernér ČNB Singer konstatuje, že trh uvěřil odhodlání centrální banky už v prvních dnech po oznámení intervence. Nyní jde o to, aby uvěřili i spotřebitelé, podnikatelé a firmy. A sice tomu, že je třeba už začít spotřebovávat, investovat – prostě rozhýbávat kola ekonomiky.
Intervence je razantní, konstatují zase analytici. Provést intervenci opravdu razantně je však zjevně jediným způsobem, jak docílit, aby řadoví občané – spotřebitelé i podnikatelé – vskutku uvěřili. Jak totiž poznamenávají sami bankovní radní, obecná nálada ve společnosti je mdlá. Pokud by sousloví „blbá nálada“ již nebylo jednou užito, sáhli by po něm nejspíše právě nyní. A opravdu: lidé dnes nevěří nikomu a ničemu. Vystihuje to ostatně i „kachna“, jež se v reakci na intervenci rozšířila – a sice že ČNB provedla opatření „na objednávku“ PPF, které prý tak osladila převzetí majority v české Telefónice; a že o výnosy se prý „šábnou“ Kellner, Singer a spol.
ČNB dobře ví, že řada lidí má poměrně slušné úspory a že může spotřebovávat či investovat. Jenže lidé se bojí. Bojí se „blbé nálady“ – dnes to sousloví sedí možná více než před léty. Svým způsobem jsou tak její opatření společenskou psychoterapií. Jde nyní vlastně o to, zda lidé uvěří, že jsou v rukou odborníka, jenž ví, co činí, či šarlatána, jenž je obelhává.
Nedivme se, obecná psychika má s ekonomikou hodně společného. Ostatně, třeba osud eurozóny dnes „visí“ na tom, co zazní z ústředí Evropské centrální banky. Když šéf ECB loni odhodlaně pronesl, že udělá pro záchranu eura úplně všechno, trhy mu uvěřily. A od té doby se situace kolem eura poněkud uklidnila. Teprve čas ukáže, zda podobně efektivní psychoterapií budou i nynější opatření ČNB.

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře