Velcí finanční hráči procitají na uschlých vavřínech
Finanční krizevmnoha zemích znevěrohodnila tradiční velké banky, do jejího propuknutí takřka nezpochybňované. Olbřímí povaha těchto institucí vzbuzovala v klientech pocit bezpečí a jistoty. Až do té doby, než se ukázalo, že jde mnohdy o neefektivní, netransparentní a neflexibilní molochy, jež před bankrotem často zachránilo jen to, že byly tuze velké na to, aby si je vláda mohla dovolit nechat padnout. V ČR lze pozorovat též určitý odklon od tradičních bankovních domů. I když z poněkud jiné prvotní příčiny – přece jen, naší země se finanční krize netýkala, zasáhl ji až její důsledek, obecná ekonomická recese. I ten ale odhalil jistou zkostnatělost zavedených bank.
Jeden příklad za všechny. Řada drobných podnikatelů se během hospodářského útlumu utkává se zhoršenou platební morálkou odběratelů. Navzdory tomu, že jde o problém, jenž nevzniká na podnikatelově straně, ten svým několika zaměstnancům těžko vysvětlí, že za opoždění výplat nemůže. Proto obvykle zvolí úvěr, aby strastiplné období překlenul. A jelikož platební opozdilci narušují i splácení podnikatelových závazků bance, jsou jedinou možností nebankovní instituce. Ty také – navzdory svým vyšší úrokům – zaznamenávaly v krizovém období nárůst klientely právě z podnikatelského prostředí.
Nyní se ukazuje, že nebankovní poskytovatelé půjček, alespoň ti s „dobrou značkou“, nabízejí v řadě případů dokonce celkově lepší úvěrové podmínky než velké bankovní domy. Známé klišé, že krize značí příležitost, se v jejich případě naplňuje. Zato velké banky se teprve probouzejí a registrují, že je jejich neflexibilita či netransparentnost připravují o klienty, již prchají k drobnější konkurenci, ať už v podobě nebankovních úvěrových institucí, či nových malých bank.
Vyšlo v Lidových novinách.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.