EU hrozí energetická krize, Slovensko či Rakousko totiž nemají náhradu za ruský plyn
Ukrajina přitom odmítá prodloužit smlouvu o přepravě ruského plynu na jejich území. Představitelé EU se v rostoucí míře obávají, že celek... více
Bratislava vítá Zelenského víkendovou nabídku, cena plynu v EU znatelně klesá
Po necelém měsíci se Slovensko může vrátit k dovozu plynu z Ruska ukrajinským tranzitem. Podnik Slovenský plynárenský priemysel podle svého dnešního vyjádření pro agenturu Bloomberg vítá možnost přepravy ázerbajdžánského plynu, kterou Slovensku o víkendu nabídl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Pilotní projekt přepravy ázerbájdžánského plynu na Slovensko se uskutečnil už v první polovině loňského prosince. Pak ale takové aranžmá Zelenskyj odmítl, což vyostřilo napětí mezi Kyjevem a Bratislavou. Slovenský premiér Robert Fico dokonce Ukrajině pohrozil vypnutím elektřiny.
Zelenskyj nyní obrací zřejmě i kvůli intervenci maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten dnes podpořil prodloužení protiruských sankcí EU, které hrozil vetovat. Veto odvolal poté, co získal záruku Bruselu, že EU zajistí Budapešti bezpečnost energetických dodávek, včetně dodávek plynu. Orbán také po EU žádal garanci, že Kyjev Maďarsku nezastaví přepravu ruské ropy přes Ukrajinu – tu stejnou cestou stále získává i Česko.
Orbánovo případné veto by už letos v únoru kromě jiného způsobilo rozmrazení ruských devizových rezerv. Přitom díky jejich zmrazení inkasují západní země příslušné výnosy z rezerv, jimiž ručí za své půjčky Ukrajině. Tento mechanismus by veto fatálně ohrožovalo.
V důsledku změny postoje Zelenského dnes burzovní cena plynu v EU poměrně výrazně klesá, referenční kontrakt dnes ztrácí zhruba čtyři procenta. Ceně plynu pomáhá dolů také příznivá reakce slovenské strany. Dále se totiž zvyšuje pravděpodobnost, že se v EU zvýší nabídka potrubně dodávaného plynu.
Takřka všichni energetičtí experti, včetně ukrajinských, ovšem varují, že přeprava ázerbájdžánského plynu Ukrajinou na Slovensko a do dalších zemí EU představuje „Putinovu operací pod ázerbájdžánskou vlajkou“. Pročež ji sám Zelenskyj na sklonku loňska odmítal. Na Slovensko totiž v rámci tohoto aranžmá může zčásti či zcela téci plyn ruský, jako ázerbájdžánský jen kamuflovaný. Případně by na přepravě plynu ukrajinským tranzitem Rusko vydělávalo jinak; třeba tak, že by dodávalo Ázerbájdžánu ve zvýšené míře svůj plyn, aby ten pak mohl uvolněnou kapacitu zase svého plynu vyvážet Ukrajinou na Slovensko či do Maďarska.
Mezi Ázerbájdžánem a Ukrajinou neexistuje přímá hranice, což znamená, že těžko lze plyn přepravovat jinak než přes území Ruské federace. To jen zvyšuje pravděpodobnost přímého či nepřímého angažmá ruského plynu v celém aranžmá.
Ukrajina přitom odmítá prodloužit smlouvu o přepravě ruského plynu na jejich území. Představitelé EU se v rostoucí míře obávají, že celek... více
Ruský plyn by tak ve vyšší míře zřejmě opět tekl i do Česka Slovenský premiér Fico možná dosáhne svého a... více
Zastavení dodávek ruského plynu do EU poškodí životní prostředí Indie či Bangladéše Zastavení přepravy ruského plynu přes Ukrajinu do EU... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.