EU hrozí energetická krize, Slovensko či Rakousko totiž nemají náhradu za ruský plyn
Ukrajina přitom odmítá prodloužit smlouvu o přepravě ruského plynu na jejich území. Představitelé EU se v rostoucí míře obávají, že celek... více
Společně s Orbánem tak dělají čáru přes rozpočet Fialově vládě
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes otočil a souhlasí s tím, k čemu se dosud neměl – totiž k přepravě zemního plynu z Ruska na Slovensko či do Maďarska přes ukrajinské území.
Zelenskyj evidentně ustupuje maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, který včera pohrozil, že bude vetovat prodloužení protiruských sankcí, pokud Kyjev nezačne pouštět přes ukrajinské území opět plyn do EU, zejména do Maďarska a na Slovensko. Platnost sankcí vyprší již příští týden v pátek. Ukrajinský prezidenta se tak mohl dostat i pod tlak Bruselu.
Pod tlak jej ovšem dostává také americký prezident Donald Trump, jehož administrativa včera rozhodla zrušit prakticky veškerou zahraniční pomoc své země, jejímž byla Ukrajina v uplynulých třech letech suverénně největším příjemcem. Kyjev získal do Washingtonu v přepočtu zhruba 700 miliard korun.
Zelenskyj se tedy ocitá v situaci, jejímž rozhodně není pánem, takže volí smířlivější tón. Dnes doslova uvedl, že Ukrajina bude Slovensku přepravovat plyn s potěšením. A samozřejmě i do Maďarska opět tranzitovat.
Zřejmě by se jednalo nadále o plyn ruský, jako do konce loňského roku, který ale bude obchodně a statisticky vykazovaný jako plyn ázerbájdžánský. Zelenskyj, aby svoji otočku obhájil, primárně deklaruje, že jde o plyn pro Moldavsko, jemuž jej Kreml vypnul. Nabízí se i možnost takový, že Baku odebere více plynu od Ruska a uvolněnou kapacitu pošle přes Ukrajinu na Slovensko.
Klíčovým poraženým celé situace tak bude Fialova vláda, která se v rozporu se svými nadějemi a proklamacemi nedočká poplatků za tranzit plynu ze západu na Slovensko. Českým domácnostem a firmám tak plyn podraží v příštích letech výrazněji, protože někdo bude muset zaplatit prázdné tranzitní plynovody, které předloni český kabinet nakoupil.
Ukrajina přitom odmítá prodloužit smlouvu o přepravě ruského plynu na jejich území. Představitelé EU se v rostoucí míře obávají, že celek... více
Ukazují nová data ČSÚ Česká republika loni v listopadu dovezla zemní plyn celkově v objemu v přepočtu 270 tisíc tun,... více
Patrně si chce naklonit Trumpa, který tak je skutečným původcem toho, proč se Slovensko může ocitnout bez ruského plynu Ruská... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.