Česká koruna od začátku invaze posílila vůči euru více než švýcarský frank
Česká koruna od začátku invaze posílila vůči euru více než švýcarský frank. To je pozoruhodný úspěch, uvážíme-li, že švýcarská měna... více
Dnes však část zisků odevzdává, kvůli hrozbě cly Mexiku a Kanadě
Koruna včera vůči americkému dolaru zpevnila o 1,58 procenta, plyne z dat agentury Bloomberg, což je nejvíce od poloviny listopadu 2023.
Posílila v reakci na zprávu listu Wall Street Journal, dle níž Trump během prvního dne ve funkci žádná nová cla nezavede. Což se nakonec potvrdilo. Navíc má Trump prý cla zavádět spíše uvážlivě a postupně, pokud vůbec, a soustředit se přitom primárně na ta uplatnitelná vůči Číně, Mexiku či Kanadě, nikoli vůči státům EU.
To vlastně včerejší vývoj také potvrdil. Trump sice v rámci svých prezidentských výnosů prvního dne ve funkci žádná nová cla nezavedl, později během dne však pohrozil Kanadě a Mexiku, že tak učiní od letošního 1. února. Kvůli této pohrůžce dnes i česká koruna část svých včerejších zisků odevzdává, když vůči dolaru zatím oslabuje o necelou 0,3 procenta.
Mezinárodní devizoví investoři se zkrátka včera nechali až moc ukolébat jak zmíněnou zprávou Wall Street Journal, tak i tím, že staronový americký prezident ve své inaugurační řeči obchodním vztahům USA se zahraničním nepřisoudil úplně nejvyšší prioritu a cla vlastně nijak konkrétně nezmínil, spíše jen povšechně, jak tak však činí už dlouhé roky.
Ani dnes ještě Trump není definitivně rozhodnut. Zatím pouze deklaruje, že 25procentní clo na dovoz ze sousedních zemí Kanady a Mexika zvažuje. A že se „domnívá“, že cla budou zavedena onoho 1. února. Pokud je zavede, bude to signál i pro EU, že i na ni může podobně udeřit, pročež právě koruna dnes část svých včerejších zisků zatím zase odevzdává.
Trump možná cla na sousední země zdůvodňuje tím, že jak Mexiko, tak Kanada umožňují přes své území vstup do USA nelegálním migrantům a že skrze ně také do země proudí návykové látky či suroviny k jejich výrobě.
Česká koruna od začátku invaze posílila vůči euru více než švýcarský frank. To je pozoruhodný úspěch, uvážíme-li, že švýcarská měna... více
Svět se už připravuje na Trumpův návrat do Bílého domu, tedy až na šéfku Evropské centrální banky Lagardeovou. Ta minulý... více
Ve světě je pouze pět význačnějších měn, které od předvečera ruské invaze na Ukrajinu (tedy od 23. 2. 2022) až... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.