Janukovyč si kupuje čas, Putin jeho loajalitu
Rusko letos a příští rok nakoupí ukrajinský dluh za patnáct miliard dolarů a sleví Kyjevu třetinu z ceny plynu. To víme. Nevíme ale, jak přesně se bude Ukrajina revanšovat. Jen tušíme. Ukrajina hospodářsky vadne, povážlivě se tenčí její devizové rezervy, zmítá jí obtížná vnitropolitická situace. Nezačne-li konat, nejpozději v květnu 2014 bude muset vyhlásit platební neschopnost, plyne z pár dní starého stanoviska Institutu pro mezinárodní finance. Zatímco institut spatřoval ukrajinskou spásu v obnovení jednání o záchranné půjčce s Mezinárodním měnovým fondem a v „restartu“ negociací stran asociační dohody s Evropskou unií, do situace se vložila Moskva. Ukrajině ekonomicky uleví, aniž by ji to nějak těžce zasáhlo. I mnozí nezávislí pozorovatelé jsou přesvědčeni, že expremiérka Tymošenková před čtyřmi lety dojednala krajně nevýhodnou cenu plynu, což nyní Rusku umožňuje hýbáním s ní pohodlně prosazovat politické zájmy. Ostatně už v roce 2010 Moskva jinou „slevovou akci“ směnila za prodloužení dislokace ruské flotily na Krymu.
Zdá se, že v současnosti Moskva slevuje proto, aby Ukrajina nebyla svízelnou hospodářskou situací hnána k přijetí pomoci ze strany MMF – a k obnovení jednání s EU. Janukovyč si obchodem zjevně kupuje čas do voleb v roce 2015, doufaje navíc, že nadcházející zimní mrazy vyčerpají davy protestujících, a Putin zase jeho silnější loajalitu. Ta se může ještě hodit. Třeba při jednáních o eurasijské celní unii, zásadním to trnu v oku protestujících.
Vyšlo v Lidových novinách.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.