Není ratingová agentura jako ratingová agentura
Brusel soptí. Ratingová agentura Standard&Poor’s snížila Evropské unii známku, jíž hodnotí spolehlivost ve splácení úvěrů. „Nepřestávám vycházet z údivu,“ rozdurdil se nejmenovaný vysoký činovník EU. „Měli tihle takzvaní experti někdy v něčem pravdu?!“ Zřejmě opět zesílí volání bruselských po nové, „nezávislé“ ratingové agentuře. Plán na její založení už byl na stole, leč letos v dubnu vyšlo najevo, že se nepodaří zajistit potřebné financování.
Podobně jako nyní bruselští se v létě před dvěma lety zlobili američtí politici. Ta samá Standard & Poor’s tehdy snížila rating Spojeným státům. Krok kritizoval i investor Warren Buffett. Ten drží významný podíl v agentuře Moody’s, jež si se Standard&Poor’s konkuruje, a zároveň u Obamy neoficiálně poradcuje, takže z pozice akcionáře mohl celkem představitelně vyvíjet tlak, aby administrativa zůstala ušetřena alespoň ze strany Moody’s.
Buffettův hypotetický tlak ale není jediným vysvětlením toho, proč Standard & Poor’s hodnotí poměrně přísně – což se opět ukazuje nyní, kdy Moody’s ani třetí významná agentura, Fitch Ratings, známku EU nesnížily. Každá z agentur totiž hodnotí trochu něco jiného. Standard & Poor’s známkuje pouze a jenom pravděpodobnost vyhlášení platební neschopnosti, jež ale může být třeba jenom přechodná. Moody’s zato posuzuje spíše očekávanou ztrátu, již utrpí investor či věřitel. Když letos na podzim hrozila USA platební neschopnost kvůli klinči v Kongresu, nikdo stejně nepochyboval, že Amerika by i tak byla s to své závazky splácet. V nejhorším si přece dolary natiskne. Nynější snížení ratingu EU je vlastně ještě symboličtější, než tomu bylo v případě USA před dvěma lety. EU totiž například neemituje ani své vlastní dluhopisy. Brusel soptí zbytečně.
Vyšlo v Lidových novinách.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.