Chodorkovskij stráví Vánoce na svobodě, Tymošenková nejspíše nikoli. Jinak však oba prominentní vězně naší doby – jejich příznivci by spíše řekli hrdiny naší doby – pojí nejedno. Svého jmění (a následně i politického vlivu, ať už přímého, či nepřímého) dosáhli díky rozštěpení sovětského energetického průmyslu; oba jsou svými stoupenci i řadou komentátorů označováni za politické oběti; v případě obou je ve hře tak či onak německá karta; a konečně osud obou (opět: ať už přímo, či nepřímo) třímá v rukou ruský prezident Putin.
Putinova milost Chodorkovskému je obecně považována za gesto vůči Západu, jež má ruský režim před olympiádou polidštit. Jistě by však na toto gesto nedošlo, obával-li by se ruský prezident, že jej někdejší vládce Jukosu může na svobodě ještě ohrozit. Je také možné, že propuštění je součástí širšího obchodu s Berlínem a angažmá německého exministra zahraničí Genschera ani exoligarchův odlet do německé metropole nejsou náhodné; nicméně jeho matka, za níž údajně tak spěchal, se tam už neléčí.
To Tymošenková by se v Berlíně dle některých předpokladů léčit měla právě nyní. Také neléčí. Lakonicky řečeno, Ukrajina se žádnou olympiádu hostit nechystá, a Janukovyč tudíž po gestech vůči Západu zrovna nedychtí. Mnohem důležitější je pro něj nyní gestikulace k Moskvě. Aktuální ruská finanční injekce Ukrajině a třetinové zlevnění plynu totiž nejsou charitou. Zdá se, že Putin si jimi kupuje silnější Janukovyčovu loajalitu. A vstřícná gesta Kyjeva západním směrem zrovna nejsou jejím nejvítanějším projevem; to spíše jisté přelétavosti. Milost, ba snad i jen expremiérčino propuštění za účelem léčby by bylo gestem právě z takového těsta.
Vyšlo v Lidových novinách.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.