#Lukáš Kovanda, Ph. D.

S eurem německé mzdy rychleji dohánět nebudeme, jak sugeruje prezident Pavel

1. ledna 2025

Odstrašujícím příkladem je třeba Slovensko, které má sice euro, ale za Českem ve mzdách zaostává víc a víc

„I kdybychom ještě za několik let neměli stejné platy jako v Německu, jistě by naši budoucí prosperitu podpořilo i to, kdyby byly, stejně jako v Německu, vypláceny v evropské měně,“ řekl prezident České republiky Petr Pavel v novoročním projevu.

Data Eurostatu ale jeho tvrzení příliš nepotvrzují. Slováci euro mají a mzdový náskok Němců – a Čechů také – před nimi se zvyšuje (viz graf Eurostatu níže).

Euro samo o sobě totiž prosperitu automaticky nezvyšuje, ani české mzdy s ním nebudou nutně dohánět ty německé rychleji. Daleko důležitější jsou „domácí úkoly“ Česka typu skutečné podpory podnikání a investování v ČR, reformy školství a vzdělávání či zdravotnictví nebo rozvoj infrastruktury a zlepšení situace v oblasti bydlení.

Líbivý tlak na přijetí eura může odvracet pozornost od těchto klíčových věcí, které na rozdíl od evropské jednotné měny skutečně mají potenciál životní úroveň Čechů zvýšit. A tím o vést k rychlejšímu dohánění německých mezd.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře