#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Jimmy Carter, stvořitel kultu Ronalda Reagana

31. prosince 2024

Dereguloval více, než se o něm ví – za pád železné opony i boom americké ekonomiky v letech 1983 až 2023 může více, než se něm ví

Včera zesnulý Jimmy Carter byl posledním z žijících prezidentů USA, jenž se z Bílého domě poroučel ještě ve 20. století. Dějiny se tedy opět hnuly. Carterův konec v prezidentském úřadu, pouze po jednom funkčním období, bývá vykládán jako začátek zářné, ba až kultovní éry Ronalda Reagana, které Carter pouze – a naštěstí – uvolnil místo. „Reaganova“ 80. léta vrátila Americe nízkoinflační prosperitu a světu nakonec i pád železné opony a jen o chvíli později i Berlínské zdi.

V lidovém výkladu je tedy oboje, navrácení prosperity Spojeným státům i vítězství ve studené válce, připisováno Reaganovi. Jistě ne bez opodstatnění. Nicméně ani Reagan se počátkem 80. let nezjevil jako „deus ex machina“. K „reaganovské“ prosperitě totiž v řadě ohledů dláždil cestu právě Carter. Doplatil však na setrvačnost ekonomiky. Někdy trvá i řadu let, než se dané hospodářskopolitické opatření kýženým způsobem projeví. Carter je tak dnes vzpomínán coby muž, jehož vládnutí provázela nepříjemná stagflace, tedy kombinace mdlé ekonomické výkonnosti a poměrně vysoké inflace. Stagflace 70. let, vyhnaná ropnými šoky té dekády, skutečně do značné míry stála za tím, že ztroskotal už po prvním funkčním období. A že jej Reagan porazil.

Nicméně Carterova deregulace – či nakročení k ní – letecké dopravy, kamionové přepravy, energetiky a telekomunikací, tedy sektorů, jež byly administrativně spoutávány už od Velké hospodářské krize 30. let, nejen tužila prosperitu 80. let. Pomohla dokonce zkrotit mimořádně vysokou inflaci přelomu 70. a 80. let. Tato inflace, resp. tedy stagflace, ostatně byla Carterovi hlavním podnětem k oné deregulaci. Věřil, že deregulování je protiinflační. A ekonomický boom 80. let jej v tom utvrdil, přestože kredit za něj připsaly dějiny Reaganovi. Úspěch reaganovské ekonomické doktríny, jíž základy položil Carter, vedl v polovině 80. let k Reaganovu znovuzvolení. Dal mu oporu i v geopolitických snahách, dále zvýšil hospodářský náskok USA před Sovětským svazem, takže zásadně přispěl k rozbití železné opony na přelomu 80. a 90. let. Jemuž tedy Carter také svým způsobem dláždil cestu – alespoň tedy v ekonomické oblasti.

Carterovo deregulační úsilí konce 70. a samého začátku 80. let zostřilo konkurenci v řadě klíčových sektorů americké ekonomiky, umožnilo tak vzestup inovativnosti a konkurenceschopnosti, kterou regulatorně svazovaná Amerika v 70. letech postupně ztrácela.

Nákladnost osobního létání klesla o polovinu, takže Američané mohli konečně dostupně do nebes. Létání tak ovšem navždy přestalo být doménou „horních deseti tisíc“. I to je Carterův odkaz. Pamětnické turistické prospekty ještě ze 70. let, zachycující servírování nejvybranějších pokrmů typu humra přímo na palubě letadla, jako v luxusní restauraci, působí dnes, v čase masového nízkonákladového létání, jako z jiného světa. Kdo z pamětníků však za tím časem teskní, a jistě jsou tací, jistě neteskní za absurdními cenami, jež létání tehdy doprovázely. Aerolinky nemohly s cenou pod určitou, administrativně danou úroveň, aby se nevrátily nebezpečně deflační tlaky typu těch z 30. let. Takže musely konkurovat něčím jiným než cenou. Letadla tak měnily alespoň v luxusní restaurace. Až Carter dal létání láci, lidovost, až dnešní masovost. Zavelel k nízkonákladovému létání.

Nízkonákladové létání ovšem není zdaleka jediný jeho odkaz dnešku. Vždyť solární panely nechal na střechu instalovat již roku 1979, tedy v době, kdy většina populace České republiky ještě ani nebyla na světě. Ano, šlo o střechu Bílého domu. Jestliže dnes Česko i jiné země zažívají boom „střešní solární minivýroby elektřiny“, Carter ji na samém jejím úsvitu pomohl popularizovat, čímž k boomu nepochybně přispěl.

Další deregulaci uskutečnil v oblasti logistiky. Náklady přepravy zboží Amerikou, coby podíl na hrubém domácím produktu, v důsledku klesly o 50 procent.

A tak bychom mohli pokračovat. Perioda nebývalé americké prosperity let 1983 až 2003, navíc let postupného snižování inflace, je z velké části Carterovým dílem. Souhlasí i americký Forbes, jenž loni napsal: „Ze všech prezidentů USA, Reagana nevyjímaje, byl právě Carter tím největším deregulátorem.“

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře