#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Proč Zelenskyj umožňuje přepravu ruské ropy přes Ukrajinu, ale nechce povolit přepravu ruského plynu?

24. prosince 2024

Patrně si chce naklonit Trumpa, který tak je skutečným původcem toho, proč se Slovensko může ocitnout bez ruského plynu

Ruská ropa přes Ukrajinu na Slovensko či do Maďarska (a stále i do Česka) nadále teče. Slovenský premiér Robert Fico zřejmě čekal, že Kyjev takovou přepravu umožní i v případě ruského plynu. Detaily takového obchodu měl patrně v plánu dojednávat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem předevčírem v Moskvě.

Jenže mezitím jim do toho “hodil vidle” ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten na sklonku minulého týdne v podstatě uvedl, že Kyjev neposvětí ani takovou přepravu ruského plynu, jakou umožňuje v případě ruské ropy. Tu maďarský petrochemický podnik MOL od letoška smluvně přebírá už předtím, než přiteče na ukrajinské území, takže ji Kyjev považuje formálně za ropu maďarskou. Její přepravu přes ukrajinské území do EU, na Slovensko, do Maďarska a stále i do Česka, tedy povoluje.

Proč Kyjev přimhouří oko nad tranzitem ruské ropy, ale nikoli ruského plynu?

Zřejmě přihlíží k čerstvě zostřenému postoji Spojených států. Jejich zvolený prezident Donald Trump rovněž na sklonku minulého týdne totiž pohrozil Evropské unii, že pokud nezačne odebírat více amerického plynu a ropy, uvalí na ni nová cla. Zelenskému tím vlastně vyslal signál, že další vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA je pravděpodobnější, zarazí-li Kyjev dodávky ruského plynu do EU přes ukrajinské území.

Zelenskyj si zjevně chce Trumpa naklonit, takže v případě ruského plynu není ochoten akceptovat to, co umožnil v případě ruské ropy, což ovšem bylo ještě před Trumpovým zvolením.

Skutečným původcem toho, proč Slovensko může být od Nového roku 2025 bez ruského plynu, je tak zřejmě Trump.

Bez plynu ovšem Slovensko nezůstane, jen jej bude mít dražší. Ruské dodávky totiž zřejmě nahradí americkými. Ty nejprve námořně doputují do Litvy, ve zkapalněné podobě, přičemž se následně vydají plynně a potrubně přes Polsko až na Slovensko. Od letoška je mezi Polskem a Slovenskem v provozu nový plynovod.

Polsko, spojenec USA, vydělá na tranzitních poplatcích za přepravu na Slovensko, zatímco USA získají další odbytiště. Pro Trumpa jednoznačně příznivá situace. Zelenskyj u něj bude mít “plus”.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře