#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Dukovany v ohrožení, jihokorejský parlament totiž právě sesadil prezidenta

14. prosince 2024

Favoritem na úřad je muž, který by Dukovany nejraději zarazil

Jihokorejský parlament právě nyní sesadil prezidenta Jun Sok-jola. Jde o bolehav i pro českou vládu a ČEZ. Jun Sok-jol, veliký zastánce výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech právě v jihokorejské režii, poztrácel podporu dokonce i ve vlastních stranických řadách. Hned 204 poslanců 300členného jihokorejského parlamentu hlasovalo pro jeho konec. Na sesazení stačilo 200 hlasů.

Podstatná část jihokorejské veřejnosti sesazení kvituje. Natolik Jun Sok-jol zemi rozlítil svým nakonec „zbabraným“ vyhlášením stanného práva v úterý minulý týden.

V příštím roce by se prezidentem mohl stát naopak zavilý kritik Dukovan, I Če-mjong. Jeho Demokratická strana o dukovanském projektu říká, že aby jihokorejská strana zakázku získala, hrubě podsekla náklady. Jde prý „od počátku o mission impossible“, nerentabilní projekt, přičemž partaj chce zabránit tomu, aby byl daňový poplatník zatížen s ní souvisejícími nutnými vícenáklady. Nejradši by projekt zarazila.

Favoritem na prezidentský úřad Jižní Koreje je nyní tedy muž, který takto coby nejpravděpodobnější nový oficiální reprezentant strany stavitele otevřeně hlásá, že Dukovany budou stát mnohem více, než nyní jihokorejský státem ovládaný podnik KHNP, vítěz tendru, tvrdí. Děje se tak ještě před podepsáním příslušné smlouvy mezi KHNP a ČEZ.

Jihokorejská strana bude tedy ještě před podpisem smlouvy fakticky zpochybňovat, že je správná a že cena stavby Dukovan je reálná. Těžko pak takové pochyby může neakceptovat česká vláda, která tím dá vlastně za pravdu francouzskému rivalovi v boji u dukovanskou zakázku, státnímu podniku EDF.

Nad rozhodnutím přidělit zakázku jihokorejskému KHNP tak vyvstane nový, zásadní a nepřehlédnutelný otazník.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře