Společné půjčování EU se prohlubovat nebude, Berlín plán shazuje ze stolu
Využívá Macronova oslabení po eurovolbách a současně chce zastavit nástup Alternativy pro Německo Společné půjčování EU dostává zásadní úder, nebude... více
Tím podrývají evropskou integraci a přispívají k ohrožení eura
Americké společnosti zasazují nepříjemný úder Evropské unii a euru. Již třetí globálně významná americká finanční společnost, S&P, odmítla eurodluhopisy uznat jako svojí povahou odpovídající národnímu nástroji. Dále je tedy považuje za finanční nástroj nadnárodní. Jenže půjčování prostřednictvím nadnárodních nástrojů je nákladnější než půjčování skrze nástroje národní, typu německých vládních dluhopisů (viz graf).
Již v létě se stejně rozhodli také další velký americký sestavovatel globálně využívaných burzovních a tržních indexů, společnost MSCI, či společnost Intercontinental Exchange, která provozuje newyorskou burzu (viz níže).
Tyto americké společnosti mají celosvětově zásadní vliv na finanční trhy a měly tak v moci výrazně snížit náklady společného půjčování na úrovni celé EU. To by přeneslo další, významný díl ekonomické, ale tím pádem i politické moci do Bruselu. Takto ale například z hlediska německé vlády zůstává nadále atraktivnější půjčovat si sama za sebe.
Například včera ostatně i proto německý ministr obrany Boris Pistorius odmítl polský návrh na společné půjčování na úrovni EU za účelem financování zbrojení a vojenské obranyschopnosti.
Neexistence významnějšího rozsahu společného půjčování na úrovni EU je jedním z klíčových důvodů, proč nelze stavět rovnítko mezi eurozónu a Spojené státy, ani mezi euro a dolar. Je projevem nedostatečné integrace EU a eurozóny, která staví otazník nad dlouhodobou udržitelnost eura coby měny.
Využívá Macronova oslabení po eurovolbách a současně chce zastavit nástup Alternativy pro Německo Společné půjčování EU dostává zásadní úder, nebude... více
Ukrajinské vládní dluhopisy jsou letním investičním hitem. Za necelé dva měsíce vzrostly na ceně až o 70 procent (viz graf... více
V Česku se, zdá se, opět rozjíždí diskuse o přijetí eura. Blíží se totiž sněmovní volby a některé strany, například STAN,... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.