Vláda letos v prvním čtvrtletí hospodařila s historicky rekordním schodkem
Za první tři měsíce letošního roku vykazuje hospodaření vlády rekordní schodek za kterékoli tři úvodní měsíce roku celé historie novodobé... více
Zůstává ovšem otázkou, zda by tomu tak bylo i nebýt zářijových povodní
Hospodaření státního rozpočtu skončilo v listopadu deficitem ve výši 259,2 miliardy korun. Schodek tak už více než měsíc před koncem roku překročil maximální deficit plánovaný ještě před zářijovými povodněmi, odpovídající 252 miliardám korun.
Vláda v reakci na zmíněné povodně ovšem nejvyšší „povolený“ letošní schodek státního rozpočtu navýšila o 30 miliard korun, na 282 miliard. Do tohoto limitu se letos vejde.
Nicméně je stále otázkou, zda navýšení schodku rozpočtu o třicet miliard v letošním roce a o dalších deset v roce příštím, tedy dohromady o 40 miliard korun, není přehnané a není motivováno také snahou zakrýt překročení „povoleného“ původního deficitu, oněch 252 miliard korun, které by nastalo i nebýt povodní.
Ministerstvo financí v dnešní zprávě k plnění rozpočtu za měsíce leden až listopad v souvislosti s povodněmi explicitně uvádí pouze navýšení výdajů v podobě mimořádné okamžité pomoci, meziročně o půl miliardy korun.
Ministr financí Zbyněk Stanjura minulý víkend uvedl, že celkové povodňové škody dosáhnou 65 až 70 miliard korun.
Při minulých rozsáhlejších povodních státní rozpočet běžně pokrýval zhruba čtvrtinu celkových škod, což by v případě letošních povodní znamenalo 17 miliard korun. Zbytek dříve pokrývaly prostředky krajů, obcí, pojišťoven a z menší části také fondů EU.
Částka 40 miliard korun, o niž ministerstvo financí se zdůvodněním povodní souhrnně navýšilo rozpočtový schodek let 2024 a 2025, se tedy stále jeví jako přehnaná, a to až dvojnásobně, vzhledem ke zvyklostem a praxi řešení minulých povodní.
Za první tři měsíce letošního roku vykazuje hospodaření vlády rekordní schodek za kterékoli tři úvodní měsíce roku celé historie novodobé... více
Vládě se druhý měsíc v řadě daří snižovat rozpočtový schodek. Koncem července činil 214,1 miliardy Kč. Byl o zhruba miliardu... více
Vláda ČR v rámci státního rozpočtu hospodařila ke konci letošního února s nejvyšším schodkem v historii České republiky, a to 119,7 miliardy korun.... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.