#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Řetězce mají letos na másle šestkrát nižší marži než v letech před covidem

19. listopadu 2024

Mají mnohem méně „másla na hlavě“ než při „máselné krizi“ roku 2017

Oproti „máselné krizi“ roku 2017 se letos řetězce umoudřily. Rozdíl mezi maloobchodní a výrobní cenou másla už není zdaleka takový jako před sedmi lety. Vždyť třeba v září 2017 měli řetězce a další prodejci na kilogramu másla hrubou marži (rozdíl mezi maloobchodní a výrobní cenou) dnes stěží uvěřitelných 77 Kč! Na čtvrtce másla tak tehdy vykazovali marži zhruba 19,30 Kč (viz graf).

Letos v říjnu měli na kostce másla hrubou marži 7,20 Kč. To je sice mírně nadprůměrná úroveň na poměry posledních takřka pěti let, tedy za období od ledna 2020, avšak v porovnání s dobou před covidem jde o marži jen zhruba poloviční.

V letech 2017 až 2019 dosahovali řetězce a další prodejci na kostce másla marže průměrně 14,60 Kč. To by v dnešních cenách odpovídalo zhruba 21 Kč. Místo toho je letos marže v průměru jen zhruba 3,50 Kč. Marže na másle je tak letos reálně šestkrát nižší než v letech před covidem.

Řetězce ale samozřejmě mohou relativně nízkou marži na másle kompenzovat zase navýšením marže na jiném zboží. Každopádně v letošní „máselné krizi“ mají mnohem méně másla na hlavě než při té před sedmi lety.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře