Energetika pod tlakem: Vyplatí se teď investovat do energetických akcií typu ČEZ
Investování do akcií energetických společností představuje i letos nadále riziko. Kvůli politickým tlakům v čase stále poměrně vysokých cen energií, byť... více
Už nyní ovšem z něho těží třeba i akcie evropských firem typu Louis Vuitton
Nemovitostní krize, slabé spotřebitelské výdaje, deflace, stárnutí populace, zátahy režimu proti byznysmenům, geopolitické napětí, riziko nových cel ze strany USA… Vše rázem zapomenuto. Čínské akcie mají za sebou nejlepší týden od roku 2008 a i do tohoto vstoupily velkolepě.
Podle amerických miliardářů i bank Goldman Sachs či Morgan Stanley je navíc čeká další výrazný růst. Čína opět jede.
Nezapomeňme ale, že čínské akcie měly být podle podobných zdrojů hitem roku 2023, po post-covidovém otevření tamní ekonomiky, nakonec ale zklamaly, zatímco celý zbytek světa rostl – rovněž nečekaně. Je tak možné, že i nynější růst bude jen přechodného rázu, jako ten ze sklonku roku 2022.
Nicméně zatím je vzmach čínských akcií dechberoucí (viz graf níže). Jeho graf připomíná bitcoin v nejlepších letech nebo nějakou polozapomenutou jednotlivou akcii, jež se náhle odlepí ode dna. Jenže tady je řeč o celém indexu několika stovek zavedených a významných čínských firem!
Čínští komunisté v obavě ze slábnoucího růstu ekonomiky od minulého úterka rozjeli celou řadu koordinovaných operací (uvolnění měnové politiky, speciální půjčky pro akciové fondy, záměr poskytovat výhodné půjčky burzovně obchodovaným firmám, které by podpořily zpětné odkupy akcií, podpora nemovitostního trhu, plán fiskální expanze,…), které mají druhé největší světové hospodářství masivně podpořit. S tím se nutně vezou i tamní akcie. A dokonce i akcie třeba evropských firem, které těží z vyhlížené obnovy nákupního apetýtu čínského spotřebitele.
Takže například Louis Vuitton, jedna z nejhodnotnějších evropských firem, zastavil svůj více než půlroční propad a strmě roste. Investoři do akcií Louise Vuittona sází na to, že „efekt bohatství“ bude v Číně působit trvaleji, tedy že si tamní lid řekne, že díky růstu akcií konečně zase bohatne a začne více utrácet za kabelky, šperky, luxusní oděvy…
Investování do akcií energetických společností představuje i letos nadále riziko. Kvůli politickým tlakům v čase stále poměrně vysokých cen energií, byť... více
Třetí největší americká banka Citigroup dnes vydala novou prognózu vývoje ceny akcií české energetické společnosti ČEZ. V následujících dvanácti měsících by... více
Německá vláda kancléře Olafa Scholze zvažuje, že přehodnotí své záměry ohledně legislativy, která měla ustanovovat povinnost zevrubného prověřování čínských investic... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.