#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Zdražování potravin – kdo si mastí kapsu? Ekonomie polopatě

18. srpna 2024

Zdražování potravin – kdo za to může? Fenomén přibližuje ekonom z Trinity Bank Lukáš Kovanda! Kdo může za vysoké ceny potravin? Ať už v obchodě platíš za housku nebo papriku, pravděpodobně sis všimnul, že jsou ceny o něco vyšší než v předchozích letech. Kdo na cestě z pole na tvůj talíř ovlivňuje to, kolik tě jídlo bude stát? Nabízí se ukázat prstem na jednoho ze tří hlavních aktérů potravinové produkce:

  • Zemědělci
  • Potravináři
  • Obchodní řetězce

Proč se zdražují potraviny?

První na ráně jsou zemědělci. Bylo by ale nefér shazovat vinu pouze na ně, protože si cenu neurčují sami. Cenotvorba zemědělské produkce probíhá na světových burzách a aby si farmář zajistil konkurenceschopnost, musí se těmto cenám přizpůsobit. Co se týče druhé kategorie, je nutné si nejprve ujasnit, že není potravinář jako potravinář. Ačkoliv potravinářské firmy ceny potravin významně ovlivňují, roli hrají zejména velcí mezinárodní hráči, jako jsou značky Nestlé či Mars. I velké české firmy jsou v porovnání s těmito giganty pouze malé, maximálně středně velké podniky, které na ceny potravin nemají v tuzemsku takový vliv, jako zmiňované potravinové koncerny. A jak vývoj cen potravin ovlivňují obchodní řetězce? V této fázi vstupuje do procesu cenotvorby jev zvaný elasticita poptávky.

Podle ekonoma Kovandy nesouvisí tolik s nákupní cenou, kterou obchod platil potravináři, ale řídí se vlastními pravidly, které dále určují například akční nabídky v letácích. Odpověď je tedy složitější a nelze ukázat prstem na jednoho viníka. Ekonom z Trinity Bank Lukáš Kovanda dále ve videu pro FreshStart popisuje principy, na kterých stojí trh s potravinami a poukazuje na klíčové hráče v tomto průmyslu.

Zdroj: FreshStartcz, https://www.youtube.com/@FreshStartcz

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře