Prigožinova vzpoura pomohla oživit zájem o půjčování Zelenskému
Ukrajinské vládní dluhopisy jsou letním investičním hitem. Za necelé dva měsíce vzrostly na ceně až o 70 procent (viz graf... více
Využívá Macronova oslabení po eurovolbách a současně chce zastavit nástup Alternativy pro Německo
Společné půjčování EU dostává zásadní úder, nebude se prohlubovat. Německo využilo – či se spíše vylekalo – Macronova fiaska v eurovolbách a vypsání francouzských předčasných voleb a shazuje ze stolu plán na prohloubení společného půjčování EU. Tedy plán na další společné dluhopisy Bruselu, jež by financovaly třeba zbrojní, vojenské a bezpečnostní výdaje.
Německo tedy brzdí ekonomickou integraci EU. Je to pozitivní i z hlediska Česka, neboť ČR v rámci EU patří k rozpočtově nejukázněnějším zemím. Prohlubování společného půjčování EU totiž znamená, že i Česko by potenciálně přebíralo svoji část zodpovědnosti za obří francouzské nebo italské dluhy, a to i bez sdílení eura.
Berlín plán na prohloubení společného půjčování EU nyní zavrhuje i proto, že by mohl dále nahrát Alternativě pro Německo, jež už tak znatelně posiluje, jak ukázaly právě i nedávné eurovolby.
Společné dluhopisy EU inkasovaly nečekanou ránu už v polovině června. Velevlivná americká společnost MSCI je tehdy, těsně po eurovolbách, odmítla zařadit do svého světově význačného indexu státních dluhopisů. EU je totiž tedy mezinárodní investorskou komunitou vnímána stále jako příliš politicky roztříštěný celek.
EU jako celek si tak nadále bude půjčovat dráže než její mnohé jednotlivé členské země samostatně. To snižuje výhodnost a tlak na další prohlubování společného půjčování celé EU. Což je jen další důvod, proč Berlín nyní dává společné unijní půjčování k ledu.
Ukrajinské vládní dluhopisy jsou letním investičním hitem. Za necelé dva měsíce vzrostly na ceně až o 70 procent (viz graf... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.