Cena bitcoinu roste k novému historickému rekordu
Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes atakuje psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021.... více
Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes nad ránem středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, takřka 1 610 000 korun. Psychologickou úroveň 1,6 milionu korun dnes bitcoin překonal vůbec poprvé v historii.
V dolarovém vyjádření bitcoin za historickým cenovým rekordem z listopadu 2021 zaostal pouze o zhruba 188 dolarů, když se dnes podle dat agentury Bloomberg vyšplhal až na cenovou úroveň přesahující 68 804 dolarů. Z hlediska své dolarové tržní kapitalizace ale již absolutní rekord překonal. Kapitalizace dnes dosáhla 1,35 bilionu dolarů, zatímco v dosud rekordním listopadu 2021 činila maximálně 1,28 bilionu (viz graf Bloombergu níže). Bitcoinů totiž v oběhu od té doby samozřejmě přibylo, o zhruba 760 tisíc kusů. Ovšem zahrneme-li dolarovou inflaci, je nynější kapitalizace stále menší než ta z listopadu 2021, jež v dnešních cenách odpovídá 1,43 bilionu dolarů.
Nutno také v této souvislosti říci, že kvůli inflačnímu vývoji dosud stále rekordní cena jednoho bitcoinu, takřka 69 000 dolarů z listopadu před třemi lety, v současnosti, v únoru 2024, odpovídá zhruba 77 000 dolarů. Reálně, po zohlednění inflačního znehodnocení dolaru, tak bitcoinu k pokoření reálného rekordu ještě i dnes nad ránem chybělo „zdolat“ dalších zhruba 8 000 dolarů.
Jen od začátku letošního roku ovšem i tak bitcoin přidává výrazných více než 57 procent.
Za vzestupem dolarové ceny bitcoinu bezprostředně stojí mocný růst technologických akcií. Bitcoin a další kryptoměny jsou podstatnou částí investorů vnímány jako svého druhu právě technologická akcie. Ukazatel Nasdaq Composite, vysoce zaměřený právě na technologické akcie, na sklonku minulého týdne překonal svůj historický rekord, rovněž z listopadu 2021 – v pátek uzavřel vůbec nejvýše v dějinách. Včera pak uzavřel na druhé nejvyšší úrovni v historii. Technologické akcie žene vzhůru zejména optimismus ohledně vyhlížených možností umělé inteligence. Na této vlně se tedy vezou i kryptoměny v čele s bitcoinem.
To však není jediný důvod růstu ceny bitcoinu. Počátkem letošního ledna úřady v USA po více než deseti letech schválily první tamní bitcoinové fondy. Ty umožňují drobným investorům v USA investovat do bitcoinu konvenční cestou, jak jsou zvyklí, skrze právě fond zaštítěný zavedenou finanční institucí typu BlackRock či Fidelity. Růst poptávky související s investicemi drobných investorů do těchto fondů také mocně pohání cenu bitcoinu výše.
Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes atakuje psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021.... více
Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.