U příležitosti MDŽ Češi letos utratí zhruba 630 milionů korun
Mezinárodní den žen, který každoročně připadá na 8. března, si v Česku připomíná více než čtvrtina dospělé populace. Vyplývá to z průzkumu... více
Výroba zmrzliny v Česku překonala hubená covidová léta a se „vší parádou“ navazuje na dobu před pandemií. Vyplývá to z nově zveřejněných dat Eurostatu.
V Česku se loni podle nich vyprodukovalo 44,8 milionu litrů oblíbené ledové pochoutky, meziročně o zhruba 17 procent více. Jedná se druhý největší objem vyrobené zmrzliny. Rekordním rokem z hlediska výroby zmrzliny je v Česku stále rok 2018. Tehdy se jí v zemi vyrobilo 49,1 milionu litrů. V roce 2018 panovalo mimořádné suché a teplé počasí, které bylo pohromou zemědělcům, avšak prodeje, a tedy i výrobu zmrzliny podpořilo.
Covidová léta 2020 a 2021 znamenala pohromu naopak pro zmrzlináře. Ledové pochoutky se tehdy v Česku vyrábělo průměrně jen 37,3 milionů litrů ročně. Produkce zmrzliny tak klesla na úrovně před rokem 2015. Výroba zmrzliny v Česku ovšem dlouhodobě trendové stoupá, i díky rostoucí kupní síle obyvatelstva, pro nějž zmrzlina představuje pochoutku, kterou si může odepřít, nemá-li dost peněz.
V letošním roce podle dat Statisty lidé v Česku utratí za zmrzlinu – tuzemskou i dováženou – zhruba 8,8 miliardy korun. Na hlavu tak za ni celoročně dají přibližně 811 korun.
Mezinárodní den žen, který každoročně připadá na 8. března, si v Česku připomíná více než čtvrtina dospělé populace. Vyplývá to z průzkumu... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.