Výborně. Ze statistického úřadu poslední dobou chodí samé dobré zprávy. Včera statistici jednak zpřesnili (zvýšili!) údaj za hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí, jednak dali vědět, že nezaměstnanost v květnu dále poklesla. Tato čísla mohou znít blaze nám všem, zvláště si je ovšem vychutnají ve Strakově akademii a v ústředí ČNB.
Hrubý domácí produkt se v prvních třech měsících meziročně zvedl o 2,9 procenta. Přitom první předběžný odhad hovořil o dvouprocentním růstu. Citelné revize klíčových makroekonomických ukazatelů nejsou žádnou specifickou libůstkou tuzemských statistiků. Třeba jejich američtí kolegové revidovali odhad mezikvartálního vývoje HDP v letošním prvním čtvrtletí z předběžných plus 0,1 na finálních minus 2,9 procenta.
Jak čeští statistici doplnili, srovnatelné úrovně HDP dosáhla česká ekonomika ve třetím čtvrtletí 2008, tedy těsně předtím, než se i u nás začaly projevovat dopady finanční krize. K růstu HDP nyní přispívá zejména kladný vývoj domácí i zahraniční poptávky. Výdaje domácností se meziročně zvýšily o 1,5 procenta, objem vývozu vzrostl o desetinu.
Zároveň spatřila světlo světa data týkající se trhu práce. Míra nezaměstnanosti činila v květnu 6,4 procenta. Podle metodiky ČSÚ nezaměstnanost neroste od července 2013. Loni v létě stagnovala a od října zaznamenává pozvolný, leč setrvalý pokles.
Kde se tato příznivá čísla vzala? Primárním zdrojem zvýšené spotřeby domácností jsou rostoucí mzdy. V prvním čtvrtletí stouply meziročně o solidní 3,1 procenta. Jejich růst je odrazem poklesu obecné nedůvěry v českou ekonomiku a zlepšujícím se stavem trhu práce.
Rovněž vývoz hlavních obchodních položek (aut a elektroniky) vykazuje rostoucí trend přibližně od loňského léta. Primárně jej podněcuje poměrně silná poptávka ze strany klíčových zahraničních odběratelů, neboť Německo, Polsko i Slovensko – hlavní partneři České republiky – zaznamenávají v poslední době velmi vysoká tempa růstu, přinejmenším na poměry Evropské unie.
Jak vidno, o příznivá čísla se příliš nezasloužila ČNB, a už vůbec ne nynější vláda. Pozitivní vývoj ekonomiky započal ještě před listopadovou intervencí ČNB. Tento krok jistě podpořil objem exportu, ovšem související zdražení dováženého zboží zase mohlo působit kontraproduktivně. A Sobotkova garnitura vládne stále příliš krátce na to, aby se to významněji projevilo v makroekonomických ukazatelích.
Přesto si obě instituce současný rozmach české ekonomiky budou chtít přisvojit. A oběma se to patrně do značné míry podaří. Centrální bankéři tím zřejmě definitivně zaženou pochyby ohledně intervence, zatímco vládní koalice získá kýženou, jakkoli ne zrovna zaslouženou munici do dalších politických bitev.
Vyšlo v E15.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.