Češi se bojí utrácet, ale ne až tak, jak se čekalo
Český statistický úřad dnes zpřesnil svůj předběžný odhad výkonu české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí. Ta podle něj meziročně rostla o... více
Tržby tuzemských maloobchodníků se v březnu nečekaně silně propadly, meziročně o 8,1 procenta. Tak silný propad nikdo z expertů oslovených agenturou Bloomberg nečekal. Očekával se propad jen o 6,6 procenta.
Češi letos v březnu oproti březnu roku 2022 šetřili prakticky na všem. Kupovali méně potravin, méně potřeb pro domácnost, méně elektroniky, kosmetických potřeb, oděvů i obuvi, dokonce i léků a zdravotnických potřeb. Snížený zájem mají také o kulturu či sport.
Výjimku představují pohonné hmoty. Ty ovšem loni v březnu zdražily zcela extrémně. Třeba nafta se vlivem vpádu Ruska na Ukrajinu a jeho ekonomických dopadů prodávala až za 50 korun za litr. Letos v březnu byla o zhruba patnáct korun na litr levnější. Což docela očekávatelně meziročně zvedlo sháňku po ní.
Čechy stále i tak decimuje inflace, který je neústupnější, než se přepokládalo třeba ještě na začátku letošního roku. Česká národní banka z její neústupnosti viní vládu a její deficit. Za první čtyři měsíce roku totiž vláda vytvořila historicky rekordní rozpočtový schodek, 200 miliard korun. ČNB varuje, že pokud vláda nepředloží nyní v květnu dostatečně zeštíhlující konsolidační balíček, může jít se svými úroky dále nahoru. Základní sazbu přitom už takřka rok drží neměnně na poměrně vysoké úrovni sedmi procent. Další zvýšení úroků ČNB by tlačilo na výraznější pokles tržeb maloobchodu. Třeba proto, že by mohly podražit spotřebitelské úvěry.
Za celý letošní rok maloobchodní tržby klesnou o dvě procenta. Rapidní inflace bude totiž spotřebitele trápit delší dobu. Delší dobu tedy bude také výrazným způsobem ponižovat jejich kupní sílu. Vždyť ještě ke konci letoška je třeba počítat s její úrovní jen těsně pod deseti procenty v meziročním vyjádření. Snižování inflace z odhadované dubnové úrovně 13,5 procenta tudíž bude ve zbytku roku věru jen velmi pozvolné, pozvolnější než se ještě na začátku roku čekalo.
Český statistický úřad dnes zpřesnil svůj předběžný odhad výkonu české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí. Ta podle něj meziročně rostla o... více
Tuzemský průmysl v listopadu 2022 v meziročním pohledu nečekaně vzrostl, o 0,5 procenta. Všechny expertní odhady přitom počítaly s jeho propadem. Růst průmyslu... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.