#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Guvernér ČNB Michl viní z inflačních rizik hlavně Fialovu vládu

3. května 2023
Neboť ta hospodaří s historicky rekordním schodkem. Obava ČNB z přetrvávající vysoké inflace houstne, poprvé po letech končí hlasování její bankovní rady nejtěsnějším možným výsledkem.

Dnešní hlasování bankovní rady ČNB skončilo poprvé po letech nejtěsnějším rozdílem jediného hlasu, 4:3, a to ve prospěch ponechání základní sazby na úrovni 7 %.

K navýšení sazby nedošlo přesto, že ČNB navyšuje svoji prognózu letošní inflace, a sice z 10,8 na 11,2 %. Koruna v reakci posiluje pod úroveň 23,50 za euro, protože trhy umocňují své sazky na to, že základní úrok ČNB kvůli stále rapidní inflaci nakonec ještě zvýší nebo že sazby bude muset ponechat na nynější již tak poměrně vysoké úrovni delší dobu.

V podobném duchu se ostatně vyjádřil také guvernér ČNB Aleš Michl na své tiskové konferenci po zasedání bankovní rady. Upozornil, že sázky trhu na již docela brzké snížení základní úrokové sazby jsou předčasné. A dokonce uvedl, že se na zasedání rady diskutovalo i výraznější zvýšení základní úrokové sazby než jen o 0,25 procentního bodu.

Guvernér ČNB podle svých dnešních slov viní z přetrvávajících inflačních rizik hlavně Fialovu vládu, resp. její rozpočtovou politiku. Vláda totiž za čtyři měsíce vytvořila historicky rekordní schodek 200 miliard korun

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře