#Lukáš Kovanda, Ph. D.

České úřady neodhalily závadnost zemědělského dovozu z Ukrajiny

20. dubna 2023
Což zvyšuje pravděpodobnost, že další země Visegrádské čtyřky přistoupily k jeho zákazu hlavně z důvodu snahy chránit své zemědělce – i za cenu poškozeních svých spotřebitelů.

Kontrola českých dozorových úřadů neodhalila nevyhovující vzorek, uvedlo dnes ministr zemědělství Zdeněk Neukula. Kontroly probíhaly u obilí, masa či vajec dovážených z Ukrajiny. Tento výsledek citelně zvyšuje pravděpodobnost, že zbylé země Visegrádské čtyřky, které v uplynulých dnech a týdnech zemědělský dovoz z Ukrajiny pozastavily či zásadně omezily, tak činily hlavně z důvodu ochrany svých zemědělců, nikoli z často skloňovaného důvodu kontaminace či jiné závadnosti.

Bezcelní dovoz levné pšenice z Ukrajiny umocňuje tempo poklesu výkupních cen zemědělských produktů. Polsko, Maďarsko i Slovensko už proto proti dovozu ukrajinské pšenice a dalších zemědělských komodit v uplynulých dnech zakročily, například jeho přechodným pozastavením, aby tak i třeba za cenu slabšího poklesu spotřebitelských cen u sebe doma chránili vlastní zemědělce.

Cena pšenice poměrně výrazně klesá také v Česku. V březnu se tuna potravinářské pšenice přímo od zemědělce prodávala za 6787 korun. Cena pšenice je tudíž nejníže od února 2022, takže se nyní vůbec poprvé kompletně vymazal cenový nárůst související s ruskou invazí na Ukrajinu. K ní došlo loni koncem února.  Zatímco se tedy aktuálně pšenice prodává za uvedených 6787 korun, třeba loni v červnu to bylo 8654 korun. Tedy o takřka 2000 korun na tunu více. Neboli o přibližně 22 procent.

Možné přeorientování ukrajinské pšenice a dalších zemědělských komodit z ostatních zemí Visegrádské čtyřky do Česka, které jako jediné v rámci tohoto uskupení k omezení jejího dovozu tedy i na základě zmíněných kontrol nepřistupuje, může v tuzemsku ještě urychlit pokles cen zemědělské produkce třeba potravinářské pšenice, a zesílit tak dále tlak na pokles například cen mouky nebo pečiva v českých obchodech.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře