V USA padla další banka, česká koruna ale přesto sílí
Česká koruna dnes ráno zpevnila pod úroveň 22 korun za jeden americký dolar. Ocitla se tak ne své nejsilnější úrovni... více
Česká koruna dnes citelně oslabuje. Poprvé za uplynulého takřka půldruhého měsíce se během dnešního poledního obchodování vrátila nad úroveň 24 korun za euro. Důvodem je obava světových trhů z pádu Credit Suisse, největší švýcarské banky.
Credit Suisse patří do neformální skupiny, takzvané „nabušené devítky“, devíti globálně nejdůležitějších, světově systémově nejvýznamnějších investičních bank. Její otřes by proto vyvolal mnohem silnější celosvětové negativní vlny, než jaké nastaly v souvislosti a pádem americké Silicon Valley Bank minulý týden. Ta zdaleka nepatří mezi globálně systémově důležité banky a její pád korunu nijak výrazněji neoslabil.
Obavy z pádu švýcarské banky vedou investory k tomu, že se zbavují aktiv, která v nastalé situaci vnímají jako rizikovější, mezi něž patří i česká koruna. Zbavují se také akcií tuzemských bank. Ty proto na pražské burze citelně ztrácejí. Akcie Erste Bank, matky České spořitelny, největší české banky dle počtu klientů, dnes ztrácejí takřka pět procent.
Akcie Credit Suisse dnes na curyšské burzy spadly až o 23 procent poté, co největší z akcionářů banky, Saúdská národní banka, kategoricky vyloučil, že by švýcarskému ústavu poskytl jakékoli další podpůrné finanční prostředky. Credit Suisse přitom prochází náročnou etapu změny svého obchodního zaměření, kterou si vynutila i série přešlapů a skandálů v nedávné minulosti.
Pád Silicon Valley Bank zasel mezi investory do bankovních akcií celosvětově novou porci nejistoty, která může ohrozit momentálně kapitálově „slabší kusy“. Trhy se zkrátka dnes v dramaticky rostoucí míře obávají, že Credit Suisse takovým „slabým kusem“ je. Zvláště právě proto, že Saúdská národní banka, v níž drží rozhodující podíl saúdský státní fond, tedy de facto saúdská královská rodina, vylučuje jakoukoli další pomoc.
Česká koruna dnes ráno zpevnila pod úroveň 22 korun za jeden americký dolar. Ocitla se tak ne své nejsilnější úrovni... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.