Žádných 62 miliard se nikde neválí. Řeči o proinvestování jsou nesmyslné.
Máme přebytek 62 miliard! Vláda loni hospodařila zhruba o 130 miliard lépe, než si v roce 2015 předsevzala. Co to znamená?
ZNAMENÁ TO, že si vláda půjčila o 60 miliard méně a je na tom stejně, jako kdyby loni hospodařila vyrovnaně. Žádných 60 miliard přebytku se nikde neválí. Prostě se o ně snížila potřeba dalšího zadlužení. Řeči o tom, že by se tyto – fakticky neexistující – peníze měly proinvestovat, jsou nesmyslné. Nejen proto, že neexistují, ale i proto, že pokud by bylo do čeho investovat, žádný přebytek by nevznikl.
Jeho zásadním zdrojem je totiž výrazné meziroční snížení investic v roce 2016, související s poklesem čerpání peněz z fondů Evropské unie. Peněz je potenciálně d ost, potíž je v tom, že neexistují vhodné investiční projekty. Třeba v oblasti stavebnictví. Unie je zatím ještě stále ochotna nám ze svých fondů posílat více, než kolik my platíme jí. Tatáž Unie – ale nejen ona – zároveň zpřísňuje regulace, čehož důsledkem se neúnosně protahují schvalovací procesy právě ve stavebnictví.
Výsledek? Peníze daňového poplatníka z bohatších zemí Evropské unie, které by k nám mohly proudit, neproudí, a ministr financí Babiš se tak může chlubit přebytkem.
Výsledek rozpočtového plnění České republiky zkrátka stále významněji spoluutváří Brusel.
Zásadně ovlivňuje už i investice do soukromého sektoru, jež byly loni také nevýrazné. Zatímco totiž ve veřejném sektoru se spolufi nancování z fondů EU podílí v průměru z 82 procent na hodnotě investice, v soukromém je to z 65 procent. Babiš se se Sobotkou či Fialou mohou handrkovat, jak chtějí, bít se v prsa za to či ono. Na anonymního bruselského úředníka, který stále výrazněji promlouvá do výsledku hospodaření České republiky, nemá vliv ani jeden.
Vyšlo v Reflexu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.