VLÁDNÍ DAŇOVÝ BALÍČEK opět útočí na střední vrstvy
Sněmovnou před několika dny v tichosti prošel vládní daňový balíček, který živnostníkům a podnikatelům razantně OMEZÍ MOŽNOST VYUŽITÍ PAUŠÁLŮ. OSVČ budou moci danit paušálem pouze příjmy do výše miliónu korun místo dosavadních dvou miliónů.
ŽIVNOSTNÍCI si už nechali líbit kontrolní hlášení, pak EET, takže jim vláda ještě nakládá. Podej čertu prst, utrhne ti celou ruku.
A že je součástí balíčku i znovuzavedení možnosti uplatnit daňovou slevu na dítě a na manželku či manžela? To je jen kouřová clona, jež má zastřít skutečnost, že celkově jde o další zpřísnění podmínek podnikání.
Zastánci zpřísňování podmínek argumentují tím, že OSVČ jsou u nás neopodstatněně zvýhodněny před zaměstnanci. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě jen těžko bychom už v roce 2009 vykazovali v rámci hospodářsky vyspělých zemí nejvyšší podíl zaměstnanosti ve veřejném sektoru na celkové zaměstnanosti (skoro 35 procent, více než skandinávské země). Těžko by se vládě dařilo snadno rozšiřovat stavy státních zaměstnanců – od roku 2012 jich přibylo dalších více než dvacet tisíc. Jak to, když jsou tak moc znevýhodněni v porovnání s OSVČ?
Opravdu smutné je však to, že vláda má ve zpřísňování podmínek oporu ve stanoviscích takových organizací, jako je OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). OECD se v jedné své doporučující zprávě z konce roku 2016 zaměřuje na to, jak by Česká republika měla zvýšit svoji produktivitu. Ani slovo přitom nepadne o umělém oslabování koruny v režii České národní banky, jež například podle švýcarských dat i zkušeností českých průmyslníků produktivitu zásadně podvazuje. Zato zmíněná doporučující zpráva OECD naznačuje, že paušály pro podnikatele jsou tuze velkorysé!
Zásadní slabinou české ekonomiky je prý příliš velký počet OSVČ! Bohužel, takto dnes na Západě uvažují. Je to stěžejní příčina toho, proč Západ postupně, ale jistě ztrácí svoji kdysi zřetelně dominantní pozici v rámci globálního hospodářství. Zapomíná na to, z čeho vyrostl.
Vyšlo v Reflexu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.