Cena pohonných hmot v Česku dále klesá, nicméně v nadcházejícím týdnu je třeba počítat už se zmírněním tohoto poklesu. V uplynulém týdnu zlevnil benzín Natural 95 o 1,09 koruny na 45,82 koruny za litr. Nafta je levnější o 93 haléřů, vyjde na 46,21 koruny za litr. Benzín je nyní nejlevnější za celé období od 19. května, nafta pak za celou dobu od 9. června. V příštích sedmi dnech pohonné hmoty zlevní zhruba jen v polovičním rozsahu, tedy o 40 až 50 haléřů na litr. Důvodem je skutečnost, že už se postupně vyčerpává efekt zlevnění ropy na světovém trhu a také efekt zlevnění paliv velkoobchodně prodávaných na surovinové burze v Rotterdamu.
Cena severomořské ropy Brent navíc zůstává v Evropě na vyvýšené úrovni, neboť postupné stahování ruských dodávek z evropského trhu udržuje silnou poptávku právě po severomořské variantě. Kvůli napjatému trhu s ropou v Evropě se v největší slevě od dubna 2020 ocitá vůči Brentu také americká západotexaská ropa WTI. Spojené státy proto v těchto dnech vyvážejí historicky rekordní množství ropy. V uplynulém týdnu odpovídaly vývozy ropy z USA, do Evropy a i jinam, 4,55 milionu barelů denně. Zatímco cenu Brentu drží nahoře napjatý evropský trh, cenu americké ropy WTI poněkud tlačí dolů uvolňování barelů z amerických strategických rezerv. Sleva americké ropy WTI oproti Brentu tak dosahuje už takřka 10 dolarů na barel (viz graf níže), což je nejvíce od dubna 2020, kdy vrcholily dopady první covidové vlny.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.