Poslance Evropského parlamentu dnes čeká stěžejní hlasování. Rozhodnou totiž, zda zemnímu plynu a jaderné energii udělí visačku zeleného zdroje. Někteří ukrajinští představitelé, včetně třeba ukrajinského velvyslance v Německu, přitom evropské zákonodárce tlačí k tomu, aby visačku neudělili (zde). Podpora plynu prý znamená podporu Putinovu režimu. Jiný ukrajinští představitelé, včetně ministra energetiky, ale kontrují. Naznačují, že pokud plyn ani jádro nebudou zelené, ztíží se poválečná obnova Ukrajiny.
Nejde ovšem jen o nátlak části Ukrajinců. Podstatná část europoslanců se nikdy nesmířila s tím, když Evropská komise letos na Nový rok přidala mezi zelené zdroje vznikající taxonomie také plyn a jádro, byť s omezujícími podmínkami. Tito europoslanci nyní cítí příležitost využít situace a se zdůvodněním ukrajinské války odmítnout to, co odmítali už před jejím započetím. Tehdy, na přelomu roku, ale ještě neměli vhodnou záminku a dostatečnou podporu. Evropská komise totiž chtěla vyjít vstříc průmyslovým zemím jako Česko nebo Polsko právě tím, že plynu a jádru navrhla zelenou visačku. Tak, aby jim usnadnila přechod od zdrojů typu uhlí, na němž jsou silné závislé, na obnovitelné zdroje.
Nyní tedy europoslanci odmítající plyn i jádro utvářejí jakousi neformální, ovšem vlivnou alianci s částí ukrajinských představitelů, často však spíše aktivistů, takže dnes návrh Evropské komise opravdu mohou smést ze stolu. Čeká se těsné hlasování. Pokud návrh vskutku skončí pod stolem, bude muset Evropská komise připravit nový návrh taxonomie, z hlediska ekonomických zájmů České republiky – a jejího energetického mixu – takřka jistě méně příznivý, než je návrh stávající.
To, že stávající návrh Komise skončí pod stolem, naznačuje červnové hlasování dvou klíčových výborů Evropského parlamentu, které zamítly udělení zelené visačky jak plynu, tak jádru (zde).
Sama ukrajinská vláda – na rozdíl od dosud zmíněných jiných ukrajinských představitelů – se ale staví spíše za to, aby europoslanci plynu i jádru zelenou visačku dali. Ukrajinský ministr energetiky German Galuščenko naléhá v dopise europoslancům, aby tak učinili, protože jinak by se zkomplikovala poválečná obnova Ukrajiny (zde).
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.