Češi přemýšlí, kam uložit peníze tak, aby nechudli kvůli inflaci. Podle investora a filatelisty Martina Němečka hodnotu peněz dokáží dobře ochránit poštovní známky. V pořadu Naše Česko to řešili s ekonomem Lukášem Kovandou.
Jedna z mezinárodně nejvíce stahovaných ekonomických studií (v angličtině) za poslední rok vychází z amerických, britských a japonských dat za poslední takřka století. Zjišťuje, že sbírky poštovních známek poskytují jednu z nejlepších pojistek proti rapidní inflaci. Překonávají ji o devět procent. Přitom akcie nebo nemovitosti při rapidní inflaci ztrácejí.
Filatelista a investor Martin Němeček, který v minulosti šéfoval Realitní společnosti České spořitelny, má na to jasný názor. „Známky jsou výrazně lepší než investice do nemovitostí, je to i lepší než investice do zlata. Do zlata se neinvestuje, to je podle mě uchovatel hodnoty peněz,“ míní Němeček.
Podle něj akciový trh známky sice překonává, ale tam jsou zase velké výkyvy. akciový trh to překonává, ale tam jsou velké výkyvy cen. „Známky mají velké kouzlo v tom, že méně kolísají. A rostou, pokud zrovna nerostou, tak stagnují, ale nikdy neklesají,“ říká spoluzakladatel Prestige Philately Club Prague.
Němečkovi prý jeho album známek zhodnotí letos tak 20 procent, což převyšuje inflaci. To ale neznamená, že to takto slavné je každý rok. Hodně to podle Němečka ovlivňuje současná ekonomická situace, pandemie a válka na Ukrajině.
„U známek platí, že čím hůř vypadá ekonomický výhled, tím víc lidé investují do věcí, které inflaci nepodléhají,“ vysvětluje filatelista. Proto se také zvýšil se také Čechů o tento typ investice. Podle Němečka má 20 ze 100 nejbohatších Čechů zainvestováno právě ve známkách.
Přestože dříve působil Němeček v realitách, nyní je podle něj koupě nemovitosti něco jako malá ekonomická sebevražda. „Doba je nejistá z hlediska vývoje cen nemovitostí. Já bych do toho rozhodně nešel,“ uzavírá Němeček, podle kterého je nyní kupovat nemovitost nevýhodné, například kvůli případné hypotéce.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.