#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Už nejsme vyspělí

9. března 2017

Největší americká banka JPMorgan minulý týden vyřadila Českou republiku ze svého seznamu ekonomicky vyspělých zemí. To zabolí. Ve stejnou dobu vyšlo najevo, že spoření na penzi vyneslo loni Čechům historicky nejméně. Transformované fondy penz? ních společností totiž loni vykázaly nejhorší zhodnocení prostředků od roku 1995.
Kromě ponurosti a časového překryvu ty dvě události zdánlivě nic nepojí. Opak je pravdou. Ani k jedné z nich nemuselo dojít, pokud by Česká národní banka včas přestala s umělým oslabováním české měny. Proč?
Za prvé, intervence za současných podmínek zásadně přispívá k pomalému růstu produktivity české ekonomiky a ke stále citelnějšímu zaostávání hodinové produktivity práce i ve srovnání se zeměmi typu Slovenska. K vymanění z pasti země střední kategorie potřebujeme primárně silnější měnu. Ta vyvolá tlak na růst produktivity a inovativnosti české podnikové sféry a umožní také snazší aktivizaci tuzemského kapitálu.
Za druhé, intervenční oslabování naší měny stlačuje úroky českých státních dluhopisů, a tedy i transformovaných fondů, jež do nich hojně investují. Intervence ČNB trestá zodpovědné lidi, kteří si spoří na stáří.
Na dvou příkladech z jediného týdne vidíme, jak uměle oslabovaná měna ničí pracovitost a hospodárnost, tedy i tvorbu celospolečenského bohatství. Zkrátka a dobře, silná měna, respektive měna poctivě odrážející reálné možnosti ekonomiky, měna neoslabovaná, působí příznivě daleko za hranicemi ekonomiky. Bankovní rada ČNB dnes už v hájení intervence zůstává sama jako kůl v plotě, žádný soudný ekonom ji plně nepodpoří. Oslabovaná měna působí rozkladně nejen ekonomicky, ale celospolečensky, a je proto třeba intervenci co nejdříve ukončit. Už včera bylo pozdě.

Vyšlo v Reflexu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře