#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nafta v ČR i včera zdražovala, navzdory poklesu ceny na burze v Rotterdamu

14. března 2022
Ve vztahu k běžné mzdě jsou ale pohonné hmoty stále mnohem levnější než třeba v roce 2012.

Růst cen pohonných hmot v ČR vrcholí. Benzín Natural 95 včera podruhé od zahájení ruské invaze na Ukrajinu zlevnil. Oproti sobotě o čtyři haléřů na litr. Takže se včera prodával průměrně za 47,08 koruny za litr, jak vyplývá z dnešních údajů společnosti CCS. Nafta ovšem i včera dále zdražovala, avšak výrazně pomalejším tempem než počátkem týdne. Její cena vzrostla oproti sobotě jen o čtyři haléře na litr, na 49,57 koruny za litr, což je historicky rekordní cena. Nafta však včera zdražila nejméně od zahájení invaze.

Nafta však zdražuje navzdory citelnému poklesu ceny se komoditní burze v Rotterdamu. Ministerstvo financí ČR přitom bude od zítřka porovnávat ceny tuzemských čerpacích stanic právě s cenami na burze v Rotterdamu, aby tak předešlo stanovování nepřiměřeně vysokých marží. Na burze v Rotterdamu zlevnila velkoobchodní nafta z úterní ceny 1436 dolarů za tunu na páteční úroveň 1041 dolarů (viz graf Bloombergu níže). Toto poměrně dramatické zlevnění tak ani víkendový vývoj cen nafty v ČR vlastně ani v nejmenším nereflektoval.

Lze i proto předpokládat, že v nadcházejících týdnu bude klesat jak cena benzínu, tak právě i nafty. Pokud ovšem nenastane závažné vyhrocení války na Ukrajině nebo situace na Blízkém východě, kde včera došlo k odpálení raket z Íránu, jež dopadly nedaleko amerického konzulátu v severním Iráku. Případné stupňování napětí na Blízkém východě, které útok může předznamenávat, by jen přililo oleje do ohně geopolitických rizik a nevyzpytatelnosti. Což by zřejmě opět zvedlo jak ceny ropy na světových trzích, tak v návazně také velkoobchodní cenu paliv na burze v Rotterdamu. Její cenotvorba je klíčová pro ceny pohonných hmot v ČR.

Hlavní scénář ovšem předpokládá v tomto týdnu propad cen benzínu ke 46 korunám za litr, nafta by měla zlevnit ke 47 korunám za litr.

I přes historicky rekordní ceny těchto dní jsou pohonné hmoty v ČR stále mnohem dostupnější než při posledním velkém cenovém vzestupu, jenž kulminoval v polovině září 2012. Tehdy se litr benzínu prodával průměrně i za více než 38,50 koruny, zatímco litr nafty až za 37,20 koruny. Mediánová mzda však tehdy byla výrazně nižší. Ve druhém a třetím čtvrtletí 2012 činila průměrně 20 673 korun měsíčně. To znamená, že mediánově vydělávající člověk se dvěma dětmi měl v čistém 18 533 korun měsíčně. Za to si v září 2012 pořídil zhruba 481 litrů benzínu a 498 litrů nafty.

Ve druhém a třetím čtvrtletí 2021 činila mediánová mzda naproti tomu průměrně 32 694 korun. Takže člověk se dvěma dětmi měl v čistém 29 888 korun měsíčně. Za to lze při současných historicky rekordních cenách stále pořídit přibližně 694 litrů benzínu a 660 litrů nafty.

Běžně vydělávající člověk de dvěma dětmi si tak dnes může za měsíční čistou mzdu pořídit o 213 litrů benzínu více než v září 2012. Nafty pořídí o 162 litrů více než tehdy.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře