Světové burzy ani v uplynulých dnech nepropadly žádné panice z možné rusko-ukrajinské války. Tím pádem nyní, když se rýsuje vrcholný summit Biden-Putin, jsou rychle ochotny jít i do rizikovějších investic. Ostatně v minulém týdnu to byla ruská měna, rubl, která mezi všemi měnami rozvíjejících se ekonomik zpevnila vůči dolaru nejvýrazněji, o 1,73 procenta, jak vyplývá z dat Bloombergu (viz tabulka níže). Rubl vůči dolaru posílil více než třeba česká koruna, která zpevnila o 1,13 procenta.
Pokud by se burzy války obávaly v rostoucí míře, rubl i koruna, stejně jako měny dalších rozvíjejících se ekonomik, by citelně oslabovaly. Opak je pravdou. Poté, co se v noci na dnešek středoevropského času začal rýsovat vrcholný summit amerického a ruského prezidenta, Joea Bidena a Vladimira Putina, například koruna dále posiluje.
Pochopitelně, burzy jsou v určitém napětí. Například právě rubl je za posledních třicet dní nejrozkolísanější z měn rozvíjejících se trhů. Nicméně burzy jsou stále silněji přesvědčeny, že k plné invazi Ruska na Ukrajinu nedojde. Mnohem spíše bude pokračovat jakási „studená válka“ mezi oběma zeměmi. Což se ovšem už tolik neliší od stavu, který existuje posledních osm let.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.