Společnost Pražská energetika od dubna přikročí ke zdražení elektřiny průměrně o 25 procent a plynu průměrně o 30 procent. Jde o další kolo zdražování některého z velkých dodavatelů energií, a nikoli kolo poslední.
Dodavatelé totiž promítají loňské dramatické zdražení velkoobchodních cen elektřiny či plynu, v řádu až stovek procent, do koncových cen postupně. Ceny energií jsou také tlumeny ze zákona, neboť se jedná o ceny regulované. Není tedy ani možné promítnout zvýšení cen na burze do koncových cen v plné výši okamžitě.
Nicméně právě regulované ceny letos porostou nejvýrazněji minimálně od roku 2008. Česká národní banka ve své nově představené prognóze počítá s letošní inflací v oblasti regulovaných cen oscilující kolem úrovně zhruba 13 procent (viz Graf 1 níže). V posledním letošním čtvrtletí se však tyto inflace těchto cen bude v meziročním vyjádření pohybovat až v pásmu od patnácti do dvaceti procent, takže by mohla překonat i svoji nejvyšší úroveň za posledních minimálně patnáct let, tu z roku 2008 (viz Graf 2 níže).
Velkoobchodní ceny elektřiny či plynu zůstávají na trhu EU na vyvýšené úrovni, byť klesly ze svých maxim sklonku loňska, takže je třeba se připravit právě na další „kola“ citelného zvyšování cen energií pro domácnosti, ať už letos či v příštích letech.
Graf 1:
Graf 2:
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.