Akcionáři Monety na dnešní valné hromadě na třetí pokus schválili její spojení s finančními společnostmi skupiny PPF, v prvé řadě s Air Bank. Vzniká tak třetí největší tuzemská banka dle počtu klientů – bude obsluhovat zhruba každého čtvrtého Čecha.
Neuspěl tak aktivistický fond Petrus, držící dosud v Monetě podle svého vyjádření zhruba desetinový podíl. Fond opět ostatní akcionáře jako před červnovou valnou hromadou odrazoval do spojení, neboť se mu jeho podmínky nezdály příznivé.
Při červnovém hlasování pro spojení hlasovalo de facto necelých 62 procent akcionářů, zatímco bylo třeba souhlasu tří čtvrtin z nich. Nyní místo 75procentního podílu souhlasících stačil pouze dvoutřetinový. Předkupní právo na nově vydané akcie, jimiž se má financovat 80 procent dnes odsouhlaseného obchodu, už totiž neměla pouze PPF jako minule, ale všichni akcionáři Monety.
Spojení tentokrát podpořili dva klíčoví hráči, a sice dvě společnosti, které globálně poskytují konzultační služby akcionářům a které se ke spojení v červnu, za tehdejších podmínek, stavěly zamítavě. Společnosti Glass Lewis a Institutional Shareholder Services během prosince obě plánu spojení přikývly.
Podle fondu Petrus by akcie Monety rychle vyrostly nad úroveň zhruba sto korun za kus, jestliže by zůstala samostatnou entitou. Nyní se prodávají za necelých 93 korun za kus. Spojení však nabízí značný potenciál růstu cen akcií Monety až zhruba ke 130 korunám za kus. A to díky započítání synergického efektu plynoucího z potenciálu dalšího růstu po spojení. Proto třeba banka Citi koncem listopadu změnila své doporučení a radila klientům akcie Monety, zůstane-li samotnou entitou, již dále nenakupovat, ale pouze držet. Když však dnes ke spojení došlo, spatřuje Citi potenciál dalšího až 37procentního růstu cen akcií banky.
Podobně jako Citi tedy dnes zjevně uvažovala rozhodující většina akcionářů Monety. I proto, že PPF před valnou hromadou uváděla, že je to z její strany poslední nabídka.
Řadový akcionář Monety tak dnes stál před atraktivnější nabídkou, než byla ta červnová, přičemž bylo výrazně pravděpodobnější než tehdy, že jde o nabídku poslední. Právě proto nyní bude měl Petrus více práce přesvědčit ostatní akcionáře k odmítnutí spojení – a nakonec tedy nepochodil.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.