Zuřící evropská a obecněji globální energetická krize už lidem v ČR nebývale zdražuje plyn či elektřinu, třeba i o 50 procent. Kdy krize skončí? O kolik lidem ještě účty za energie navýší? Jsou řešením dotace chudším domácnostem? Jak velké by měly být? Povede krize k silnějšímu příklonu EU k jaderné energetice? Proč končí Bohemia Energy a kdo je další na řadě?
To jsou některé z otázek, na které dnes v pořadu Naše Česko odpoví Pavel Tykač, většinový majitel skupiny Sev.en Energy, jež těží uhlí a vyrábí z něj elektřinu i teplo, a 8. nejbohatší Čech dle Forbesu.
Rozhovor sledujte na webu TN.cz v sekci TN LIVE.
Pořad vysílá TV Nova živě na webu TN.cz od 17:30, přičemž klíčové pasáže se objeví ve večerních Televizních novinách. Rozhovor povede Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity bank a člen Národní ekonomické rady vlády.
Pořad Naše Česko se orientuje na ekonomická a byznysová témata. Hostem pořadu byl například guvernér České národní banky Jiří Rusnok (rozhovor si můžete připomenout zde), či Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady, a Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR (zde). Dále v něm promlouvali na téma zdražujících cen plynu a elektřiny Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec ČR pro otázky energetické bezpečnosti, a Petr Kusý, jeden z představitelů pětičlenné rady Energetického regulačního úřadu (zde). Následně Simona Kijonková zakladatelka Zásilkovny, promluvila o globální přepravní krizi (zde). Dana Drábová, předsedkyně Státní úřadu pro jadernou bezpečnost, pohovořila o evropské energetické krizi, zdražování elektřiny či plynu a potenciálu jaderné energetiky (zde).
V příštím díle bude hostem Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.