Na druhou stranu, levicová německá koalice by kladla menší důraz na fiskální konsolidaci, přičemž potenciálně nadále expanzivní fiskální politika Německa má díky silné propojenosti stimulativní efekt na české hospodářství. Méně levicově orientované německé vládní koalice budou klást větší důraz na konsolidaci, což je z hlediska stimulativního účinku na českou ekonomiku spíše nepříznivá zpráva, alespoň tedy z krátkodobého až střednědobého hlediska.
Historicky nejslabší výkon podala podle prvotních šetření CDU/CSU. Její propad u voleb se však obecně čekal, přesto jde vzhledem k dosavadnímu poválečnému vývoji o “šok”. Stále si zachovává jistou šanci podílet se na příští německé vládě. Očekáváním dostála FDP, která se tak s poměrně vysokou pravděpodobností bude podílet na příští německé vládě. Bude brzdit zelenou tranzici, což je pro českou ekonomiku z výše uvedeného důvodu příznivá zpráva. Zároveň ovšem bude klást značný důraz na fiskální konsolidaci, což je pro Česko z výše uvedeného důvodu zpráva spíše nepříznivá.
Vlastně jedinou vládní konstelaci, při níž by se dva pravděpodobné “jazýčky na vahách”, Zelení a FDP, nepodílely na příští německé vládě, představuje vznik velké koalice mezi SPD a CDU/CSU. Levice, ani Alternativa pro Německo se do vlády takřka jistě nedostanou. V Německu volby tedy podle všeho vyhrál politický střed.
Zelení ovšem nebývale uspěli v hlavním městě Berlíně. Podle jednoho z povolebních šetření tam dokonce vedou. Mají tak šanci poprvé v historii obsadit post starosty. To by zvýšilo pravděpodobnost určité formy vyvlastnění berlínských nemovitostí z rukou velkých nemovitostních společností.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.