Raději si letos nakupte dárky co nejdříve, protože se prudce zdražuje přeprava, rostou náklady na energie, tudíž i cena zboží. A peníze na účtech navíc požírá rychlá inflace.
Čína vyhlásila covidu totální válku. „Odnesl“ to i třetí největší kontejnerový přístav světa v městě Ning-po. Ten byl v uplynulých dvou týdnech částečně uzavřený. I když nyní plný provoz obnovuje, celosvětově se stupňují obavy z vyhrocení mezinárodní přepravní krize.
Vzhledem k existujícím prodlevám a prodlouženým dodacím lhůtám tato krize letos závažně poznamená předvánoční sezonu, která je v Evropě či Severní Americe vrcholem nákupního roku.
Odstávky v čínských přístavech znatelně přispívají k podražení přepravy všeho, od hraček přes oděvy až po elektroniku. Takový tablet stál loni touto dobou průměrně zhruba 4 200 korun. Letos 5 200 korun. To představuje růst ceny o bezmála 25 procent.
O 16 procent oproti loňsku zdražuje televizor. Notebooky rostou na ceně o patnáct procent. A růst cen – nejen elektroniky – nekončí. Prodražení mezinárodní přepravy se odrazí i v předvánočním zvyšování cen zboží v obchodech. Češi tak letos zažijí nejdražší Vánoce historie.
Podle ČNB má inflace ke konci roku atakovat úroveň čtyř procent, nelze vyloučit, že bude i vyšší. Této míry dosáhla naposledy v roce 2008. Třináct let nebylo tak draho, jak bude nyní.
Vražedná inflace
Při čtyřprocentní či vyšší inflaci se budou Čechům znehodnocovat jejich úspory jedním z nejrychlejších temp v tomto tisíciletí. Běžné a spořicí účty či termínové vklady v bankách jsou totiž nyní úročeny prakticky nejméně v historii.
Pamětníci se slzou v oku vzpomenou na polovinu 90. let, kdy na kapitálové vkladní knížce s jednoletou výpovědní lhůtou měli úrok třeba čtrnáct procent ročně. Takže i při tehdejší devítiprocentní inflaci se ročně dočkali pětiprocentního reálného zhodnocení úspor. Nyní však bude reálný úrok záporný, minus tři až čtyři procenta.
Inflace snižující kupní sílu Čechů proto řadu z nich přiměje, aby raději úspory utratili. A Vánoce představují ideální příležitost. Zvláště když ty loňské byly kvůli pandemické situaci na útraty chudší, než je běžné kvůli uzavírkám kamenných maloobchodů a služeb. A nedohnaly to ani rekordní tržby e-shopů. Předvánoční atmosféru pak poznamenala nepříznivá pandemická situace či omezené možnosti cestování. Letos tak asi budou mít lidé sklony si loňské ponuré Vánoce vynahradit.
Obchodníci tudíž vycítí příležitost k navýšení marží. Zčásti to pro ně bude nutnost, neboť se potřebují zahojit po pandemických uzavírkách. Na druhou stranu problémy v mezinárodní přepravě včetně omezení nakládky v čínských přístavech zboží objektivně prodražují.
Tuzemští obchodníci také jistě registrují výraznou obavu lidí z inflace, kterou potvrzuje nejnovější, srpnové šetření ČSÚ.
A vědí, že Češi mají kvůli odkládání nákupů během pandemie a kvůli tvorbě opatrnostních úspor na účtech nemalé finanční prostředky. I to, že už se letos před Vánocemi nebudou bát propouštění či poklesu příjmu tak jako loni, kdy ještě neprobíhalo plošné očkování a riziko zhoršení pandemické i ekonomické situace bylo mnohem výraznější než letos. Už nebudou tolik šetřit.
Navíc budou moci obchodníci zvýšit své marže – a své ceny – s poukazem právě na situaci v mezinárodní přepravě.
Sečteno a podtrženo, vzniká ideální živná půda pro nejdražší Vánoce v historii. Na jedné straně povede ke zdražování omezená nabídka zboží, daná právě zádrhely a „zúžením hrdel“ v mezinárodní přepravě. Na straně druhé povede ke zdražování zesílená poptávka a také růst nákladů, například v podobě zdražujících energií v čele s elektřinou nebo pohonných hmot.
Výsledkem bude citelné zdražování, a to z více zdrojů. Už nyní vedle zmíněného růstu cen elektroniky také dvouciferně zdražuje řada druhů oblečení, třeba kojeneckých oblečků nebo dámských zimních bund. Do Vánoc tento trend nabere na obrátkách, některé položky – v segmentu oděvů i elektroniky – budou zdražovat i o 40 nebo 50 procent. Třeba tablety kromě přepravní krize prodražuje také „čipový hladomor“, jenž představuje další neblahé vyústění pandemie.
Čipy chybějí i do automobilů, proto nyní rychle zdražují jak nová, tak ojetiny, zejména ty zánovní. Dodací lhůty se u nových aut často neúnosně prodlužují, proto jsou motoristé ochotnější pořádně si připlatit za zánovní ojetinu. Některé už stojí prakticky stejně jako nový vůz. A v příštích měsících se situace nezlepší.
Vyhlížené další zdražování zkrátka poznamená mnoho druhů zboží. Může být proto prozíravé nakupovat letos dárky pod stromeček výrazně dříve, než je běžné. Už třeba i nyní.
Situaci v mezinárodní přepravě i v produkci zmíněných čipů totiž zhoršuje šíření delta mutace covidu, k němuž dochází zejména v Asii. Právě kvůli němu došlo k částečné uzavírce přístavu v Ning-po. A to byl na covid pozitivně testován jeden jediný jeho zaměstnanec.
To signalizuje, že čínské úřady hodlají proti delta mutaci postupovat s nulovou tolerancí.
Nelze vyloučit mnohem plošnější uzavírky tamních přístavů. Přitom už v uplynulých dnech nakládková kapacita v jejich soustavě kolabovala. Stačilo, že byla nakládka z Ning-po přesměrována do dalších přístavů. Snad kolapsu – toho z výše cen – zůstanou ušetřeni alespoň lidé shánějící vánoční dárky. Ale bude to letos těžké.
Běžné a spořící účty v bankách jsou nyní úročeny prakticky nejméně v historii.
Vyšlo v Mladé frontě Dnes.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.