Úmrtí Charlieho Wattse, bubeníka Rolling Stones, je podstatnou zprávou nejen z hlediska kulturního, šoubyznysového nebo společenského. Smutná událost má i svoji ekonomickou dimenzi. Skupina Rolling Stones jako jediná mezi všemi hudebními bandy nebo umělci má na svém kontě hned dvě turné, která se umísťují v první světové desítce těch dějinně vůbec nejvýdělečnějších (viz tabulka níže).
Bez Wattse, který byl členem kapely nepřetržitě od roku 1963, však už tento „strojek na peníze“ pochopitelně nikdy nebude jako dříve. Do jisté míry je tím alespoň částečně ohrožena výdělečnost probíhajícího turné „No Filter“, ale také případných turné budoucích.
Watts byl po Micku Jaggerovi a Keithu Richardsovi třetím nejdéle „sloužícím“ hudebníkovi v Rolling Stones. V porovnání s Richardsem, a zejména pochopitelně Jaggerem byl méně nápadným. Povšechný pozorovatel si tak změny rázu vystupování Rolling Stones v novém složení tedy nemusí prakticky vůbec povšimnout. To signalizuje, že nepříznivý dopad na výdělečnost dalších koncertů skupiny by měl být opravdu jen částečný a omezený.
Navíc v prvních vystoupeních po Wattsově úmrtí, která by měla v rámci běžícího turné začít už letos v září, lze předpokládat zvýšený zájem veřejnosti právě z důvodu Wattsova úmrtí, mediální pozornosti, jaká se mu dostává, a snahy fanoušků i širší veřejnosti vyjádřit návštěvou koncertu soustrast.
Nejlépe vydělávající turné historie
(za celé období do propuknutí pandemie, v dolarových cenách roku 2020 a přepočtu do koruny dle kursu roku 2020, dle Yahoo Finance)
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.