Vzhledem ke stále povinnému nošení respirátorů kategorie FFP2 ve vnitřních prostorách a MHD dvouměsíční prominutí daně připraví veřejnou kasu o zhruba 480 milionů korun. Výpočet vychází z předpokladu průměrné denní spotřeby daných respirátorů v ČR v počtu zhruba pěti milionů kusů, a to při průměrné ceně 7,50 koruny za jeden respirátor.
Cenové rozpětí je v případě respirátorů typu FFP2 v současné době zhruba od pěti do deseti korun za kus, jak vyplývá z dat Mall.cz.
Uvedená průměrná denní spotřeba je dána několika okolnostmi, včetně možnosti respirátor dezinfikovat a použít jej tak opakovaně. Současně zdaleka ne všichni obyvatelé ČR budou respirátor muset využít každý den, zejména pak ne o víkendech.
Snížení potenciálního inkasa o 480 milionů korun je plně přijatelné, pro veřejné rozpočty nebude za současného stavu znamenat výraznější problém.
Prodloužení prominutí DPH u respirátorů FFP2 je sociálně vstřícným krokem. Déletrvající povinnost nosit respirátory v MHD nebo ve vnitřních prostorách by v ČR totiž mohla znamenat značnou finanční zátěž zejména pro nejchudší pětinu českých domácností.
Ke snížení nebo zrušení 21procentní DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali v zimě vládu sami výrobci respirátorů. I proto pak snížení DPH do konečné ceny promítli. Cena respirátorů i díky snížení DPH prokazatelně klesla. V řadě případů třeba na polovinu ceny, kterou měly ještě letos v prvním čtvrtletí. Například Tex-Tech Respirátor FFP2 Premium NR prodávaný na Mall.cz zlevnil z dubnové ceny devíti korun za kus na nynějších pět korun za kus (viz graf níže).
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.