Turecké akcie i měna prudce padají
Hlavní ukazatel tureckých akcií se dnes po otevření tamní burzy hluboce propadá, o sedm procent. Obchodování s nimi muselo být ráno... více
Afghání výrazněji oslabil už začátkem července. Lidé v zemi tehdy v obavě z dalšího postupu Tálibánu začali směňovat domácí měnu za dolary, ty pak schraňovat a posílat do zahraničí. To vytvořilo tlak na oslabení afghánské měny.
Úřadující guvernér afghánské centrální banky, Adžmal Ahmádí, na svém twitterovém účtu (zde) uvádí, že v pátek minulý týden bance bylo kvůli kriticky se zhoršující bezpečnostní situaci v zemi zastaveno zásobování dolary. V sobotu tak centrální banka musela omezit možnost dolarové směny, což dále umocnilo již tak intenzivní paniku. Navíc se rozšířily spekulace, že Ahmádí ze země prchl. Úřadující guvernér ale ještě v sobotu vedl jednání s bankami a devizovými obchodníky, jež měla situaci uklidnit.
Po nedělním pádu Kábulu do rukou Tálibánu ovšem Ahmádí skutečně prchl, na palubě vojenského letounu. Podle guvernéra chaos v zemi zesiluje fakt, že prezident Ašraf Ghání, jenž rovněž zemi opustil, nepověřil jejím vedením žádnou přechodnou vládu.
Hlavní ukazatel tureckých akcií se dnes po otevření tamní burzy hluboce propadá, o sedm procent. Obchodování s nimi muselo být ráno... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.