#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Jako v ráji

7. dubna 2016

Panama byla dosud známá zejména díky tamnímu průplavu. Po propuknutí aféry Panamapapers se z ní stává nejznámější daňový ráj. Správně by se tedy mělo říkat daňový přístav nebo daňové útočiště (což odpovídá anglickému „heaven“ mnohem spíš). Nicméně roztomilý překladatelský omyl překotné doby počátku 90. let se vžil – žádný div – hodně snadno.
Kvůli aféře zase uslyšíme, v jak moc nemocné době ž? eme a že ráje je třeba zakázat. Málokdo se však zabývá tím, že aféra Panamapapers je spíš projevem jiné nemoci. Nemoci, jejímiž přenašeči jsou sociální inženýři, kteří vždy tak dobře vědí, kudy se má společnost ubírat a jaké metody k jejímu usměrnění volit.
V USA nedávno spočítali, že bez přebujelých regulací by tamní ekonomika v letech 1949 až 2005 rostla v průměru o dva procentní body rychlejším tempem. Řečí peněz jde o téměř 40 biliónů dolarů, což odpovídá rozpočtu ČR na 850 let!
Daně a regulace nás sice usměrňují, což někdy může být kýžené, ale také, jak vidno, nesmírně ochuzují. Nápojářský gigant PepsiCo vytvořil v daňových rájích přes 130 dceřiných firem, včetně jedné právě v Panamě. Apple loni v říjnu v daňových rájích držel více než 181 miliard dolarů. To je suma, která zhruba odpovídá hrubému domácímu produktu české ekonomiky v roce 2015. Máme rádi pepsi-colu i iPhony. Jsou to úspěšné produkty. Třeba díky daňovým rájům – a penězům, jež tam jmenované korporace ušetří (v případě Applu jde o 60 miliard dolarů, což je suma převyšující roční rozpočet ČR) – bude v budoucnosti pepsi-cola ještě chutnější a iPhone ještě „vymakanější“ než dnes. Vždyť co kdyby obě firmy zaplatily na daních „plnou palbu“ a takto získané erární peníze by si pak „ulili“ politici například v Panamě? Lepšího iPhonu ani pepsi-coly bychom se třeba ani nedočkali, zato ti politici… Ti by se měli jako v ráji.

Vyšlo v Reflexu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře