Benzin i nafta Česku v uplynulém týdnu zrychlily v tempu svého zdražování. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,85 koruny, před týdnem byl o 31 haléřů levnější. Průměrná cena nafty činí 30,82 koruny za litr, také o 31 haléřů více než před týdnem. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin nejdražší od srpna 2019, nafta pak od loňského března. Nafta však letos zdražuje mírněji zejména kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní.
Pohonné hmoty v ČR v příštím týdnu dále zdraží, v rozsahu kolem dvaceti haléřů na litr. Cena ropy na světových trzích totiž nadále roste. Začátkem tohoto týdne se barel ropy Brent prodával až za 76,60 dolaru za barel, tedy za nejvyšší cenu od 31. října 2018. Za posledních třicet dní Brent zdražil o více než pět procent. Cenu ropy žene vzhůru sílící poptávka po palivech související s post-pandemickým ekonomickým zotavováním.
Při růstu ceny nad 80 dolarů za barel by se benzín v ČR prodával za zhruba 33,50 korun za litr, vyjdeme-li z předpokladu, že kurs koruny k dolaru zůstane poměrně stabilizovaný. Nafta by se v takovém případě prodávala za zhruba 31,50 korun za litr. K těmto cenovým úrovním tedy cena pohonných hmot o prázdninách vystoupá.
Kartel OPEC a jeho klíčoví spojenci v čele s Ruskem dnes jednají o novém nastavení těžebních limitů. Citelné přiškrcování těžby, k němuž se od loňska v důsledku pandemie uchylují, je dalším klíčovým důvodem mohutného zdražování ropy. Brent letos zdražil o 45 procent.
Rusko a Kazachstán na jednání rozšířené podoby OPEC volají po navýšení těžby, zatímco Saúdská Arábie a další země Zálivu volí opatrnější přístup. K opatrnosti je vede obava z delta varianty covidu-19. V důsledku jejího šíření může dojít opět k ekonomickému útlumu, jenž by srazil cenu ropy natolik, že by se dále zhoršil stav veřejných financí zejména právě Rijádu. Jedním z velkých světových dovozců ropy je Indie, kde si delta varianta covidu, dříve známá jako „indická mutace“, vybírá nemalé oběti.
Trh čeká, že kartel OPEC těžbu navýší. Otázkou však zůstává, zda bude navýšení natolik výrazné, aby zastavilo nárůst cen ropy, a tedy i pohonných hmot v ČR.
Pohonné hmoty budou v nadcházejících sedmi dnech zdražovat i v dalších evropských zemích. Nyní v červnu je benzín levnější než v ČR tradičně v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku, ale také ve Slovinsku a v Maďarsku. Cenově srovnatelný je v Rakousku. Na Slovensku, v Chorvatsku či v Německu nebo v Itálii je dražší. Nafta vyjde řidiče levněji v Rumunsku a v Bulharsku. V Polsku, v Rakousku a na Slovensku je její cena srovnatelná. Ve Slovinsku, v Chorvatsku, v Německu či Itálii je pak dražší.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.