Maloobchodní tržby v ČR v dubnu zaostaly za očekáváním. Bez zahrnutí prodeje aut stouply meziročně reálně o 7,5 procenta. To je zpomalení růstového tempa v porovnání s březnem, kdy podle revidovaného výsledku stouply meziročně o 9,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů dubnový růst tržeb bez aut meziročně o 10,4 procenta.
Jedním z důvodu slabšího výkonu je poměrně slabý meziroční růst nakupování před internet. Tržby e-shopů společně se zásilkovým prodejem stouply meziročně jen o 14,2 procenta. To představuje nejmenší meziroční nárůst daného segmentu za celé období od listopadu 2019. Pandemický boom e-shopů, resp. přesunu kamenného prodeje na internet, tedy končí. Současně ztrátu dynamiky online sféry zatím v předpokládané míře nestačí kompenzovat zrychlení růstové dynamiky v oblasti kamenného maloobchodního prodeje, a to ani přes citelně poníženou srovnávací základnu loňského jara.
Koruna však na zveřejnění dubnového maloobchodu reagovala zpevněním z úrovně takřka 25,42 na skoro 25,40 za euro, což svědčí o tom, že pro trh jako celek nová čísla rozčarování nepředstavují.
Zatím se ovšem nepotvrzuje, že by takzvané zrušení superhrubé mzdy, tedy pokles daně ze mzdy zaměstnanců, spojený navíc s navýšením slevy na daňového poplatníka, maloobchodní tržby nad očekávání podpořil. Obhájci prosazení daňového balíčku, k němuž došlo loni koncem rokem, přitom argumentovali právě příznivým dopadem do spotřebního chování obyvatel ČR a do citelného nárůstu tržeb obchodníků.
Na finální verdikt je však stále brzy. Duben byl stále poznamenaný pandemickými uzavírkami podstatné části maloobchodu. Nákupům – například v hobbymarketech – nepřálo ani poměrně chladné počasí nebo fenomén vyčkávání na širší otevření ekonomiky, k němuž došlo až v květnu. Za celý letošní rok maloobchodní tržby tudíž stoupnou jen o jedno procento.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.