Podle průzkumů letos většina Čechů stráví dovolenou doma, v tuzemsku. V kempu, na chalupě, cestováním po domovině. Existuje proto pět klíčových – a nejen ekonomických – důvodů.
1) V zahraničí číhají trable i riziko…
Cestování do zahraničí je stále omezované, z důvodu pandemie. A nebo je s ním spojena řada nepříjemností, od testování, po nutnost prokazovat očkování. Stále navíc číhá riziko nějaké nové, nebezpečné mutace, která se může objevit kdekoli ve světě. To některé Čechy odrazuje od cestování hlavně do exotických zemí.
2) …a zejména senioři často neovládají jazyk zahraniční destinace
Zejména senioři se pak zdráhají cestovat z důvodu obavy onemocnění covidem v zahraničí. Často neumí pořádně jazyk, takže pobyt v zahraniční nemocnici či jen vyšetření u zahraničního lékaře je pro ně krajně stresující noční můrou, která má potenciál zkazit jim dovolenou, i kdyby po celou dobu jejího trvání zůstali zcela zdrávi.
3) Češi mají peníze, mnozí už také nově pořízené chalupy či karavany
Češi během pandemie spořili více než čtyřikrát rychlejším tempem než v letech před ní. Jsou připraveni našetřené stovky miliard korun „pustit“ do ekonomiky, a to i na pořízení dovolené v zahraničí. Jenže protože v zahraničí, jak už víme, číhají trable a riziko, letos mnohem výrazněji než před pandemií upřednostní dovolenou doma v ČR. A to na vlastní či pronajaté chatě či chalupě, v kempu či autokempu, v obytném vozu nebo v karavanu. Prodeje karavanů a obytných vozů rostou o stovky procent. Pandemie zesílila módní vlnu tuzemského chataření a chalupaření, které zažívalo renesanci už v letech před covidem, avšak během uplynulého roku jde vyloženě o boom. Podporují jej vysoké cen realit ve městech, vnímaná vyšší zdravotní rizika života ve městech, jako je rychlejší přenos pandemické nákazy, nebo covidový rozmach distanční komunikace, výuky nebo home officu.
4) Platformy typu AirBnb či home office zvyšují dostupnost a atraktivitu českého venkova
Ve své dosavadní síle se trend v tuzemsku trávené dovolené neudrží. Po odeznění pandemie dojde k návratu blíže k původnímu stavu, avšak nikoli na úplně původní úroveň. Některé změny, které covid přinese, zůstanou trvalé. Lidé budou intenzivněji svoji dovolenou trávit na chatách či chalupách v tuzemsku. Více než před pandemií také budou pracovat z domova. Dobrou investiční příležitostí bude nadále chata či chalupa zakoupená i s úmyslem pronájmu po podstatnou část roku skrze online platformy typu AirBnb.
5) Strach z inflace Čechy vede k utrácení za dovolenou, neboť se bojí znehodnocení úspor
Část z výše uvedeného spoření tvoří odložená spotřeba, další část pak opatrnostní úspory. Tato druhá část je ovšem stále slabší, protože postupně mizí obava lidí z dramatického nárůstu míry nezaměstnanosti. Také se zmírňuje jejich obava z dalšího těžkého lockdownu. Navíc vnímají zrychlující inflaci a fakt, že úroky na vkladech v bance zůstávají extrémně nízko. Aby zabránili požírání svých úspor inflací, budou tedy tím spíše a tím více peníze utrácet. Takže i proto oslabí opatrnostní motivace k tvorbě úspor.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.