Koruna dnes vůči euru zpevnila až na 25,53, plyne z dat Bloombergu. Ocitla se tak na nejsilnější úrovni vůči jednotné evropské měně od začátku pandemie, konkrétně od 10. března 2020.
České měně pomohla dnešní nová data k tuzemské inflaci. Ta v dubnu vykázala úroveň 3,1 procenta v meziročním vyjádření. Trh přitom počítal ve střední hodnotě analytických odhadů s růstem cen čítajícím jen 2,7 procenta, zatímco Česká národní banka počítala v aktuální prognóze s inflací 2,9 procenta.
Výraznější než očekávaný růst spotřebitelských cen zvyšuje pravděpodobnost, že centrální banka bude muset v následujících měsících a čtvrtletích přistoupit k razantnějšímu utahování měnových šroubů. Trh nyní sází na to, že do konce příštího roku by mohla základní sazba ČNB činit 1,5, nebo dokonce 1,75 procenta. Vyšší úročení zatraktivňuje korunu v porovnání s eurem, neboť investoři, kteří v korunových aktivech ukládají své prostředky je zhodnotí výrazněji, než když je budou držet v eurových aktiv.
Silnější koruna je dobrou zprávou pro Čechy, kteří se chystají na zahraniční dovolenou, protože ji budou mít díky pevnější měně levnější.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.