#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Benzín zdraží o další dvě koruny na litr, americká banka Goldman Sachs předpovídá skokový nárůst cen ropy

29. dubna 2021

Benzin v Česku v uplynulém týdnu mírně zdražil, cena nafty stagnovala. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,51 koruny, před týdnem byl o tři haléře levnější. Průměrná cena nafty zůstala na 29,53 koruny za litr. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin o 5,35 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 3,18 Kč na litru méně.

V příštím týdnu pohonné hmoty mírně zdraží, zejména pak benzín, a to v rozsahu do deseti haléřů na litr. Ropa Brent totiž zdražuje, blíží se úrovni 68 dolarů za barel, a je tak blízko svého maxima ze celé období od první poloviny roku 2019.

Koruna vůči dolaru postupně zpevňuje, což zdražování pohonných hmot utlumí, neboť efekt silnější koruny přibrzdí růst korunové ceny barelu ropy.

Aktuální zdražení benzínu při cenové stagnaci nafty nastává proto, že s koncem zimní sezóny v jarních měsících tradičně ochlazuje poptávka po topné naftě. Tento vliv bude přítomný i v dalších sedmi dnech. Celkově letos nafta zdražuje méně výrazně než benzín kvůli snížení spotřební daně právě z ní.

Cena ropy Brent stoupá, jelikož opadává obava z dramatického poklesu poptávky po ropě zapříčiněné řáděním indické mutace koronaviru. Banka Goldman Sachs navíc prognózuje bezprecedentní nárůst globální poptávky po ropě během následujících šesti měsíců, a to o 5,2 miliony barelů denně. Důvodem nárůstu má být post-pandemické zotavování při stále omezované nabídce ropy na světových trzích. Výsledkem bude citelné zdražení ropy Brent na 80 dolarů za barel. Benzín v ČR by takovém případě zdražil zhruba o další dvě koruny na litr, na 33,50. Nafta by se pak prodávala za cenu kolem 31,30 koruny za litr.

Pohonné hmoty budou v nadcházejících sedmi dnech mírně zdražovat i v dalších evropských zemích. Aktuálně je benzín levnější než v ČR tradičně v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku, ale také v Maďarsku, a dokonce ve Slovinsku. Cenově srovnatelný je v Rakousku. Na Slovensku, v Chorvatsku či v Německu nebo v Itálii je dražší. Nafta vyjde řidiče levněji v Rumunsku a v Bulharsku. V Polsku a v Rakousku stojí přibližně stejně. Na Slovensku, ve Slovinsku, v Chorvatsku, v Německu či Itálii je pak dražší.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře