Cena mědi dnes na burze v Londýně překročila cenovou úroveň 10 tisíc dolarů za metrickou tunu (1,1 tuny), a to poprvé od začátku roku 2011. V únoru roku 2011 dosáhla cena mědi své historicky rekordní výše, když činila 10 190 dolarů za metrickou tunu. Překonání absolutního cenového rekordu je velmi pravděpodobně jen otázkou času, neboť podmínky na světovém trhu jsou dalšímu růstu ceny mědi a dalších kovů nakloněny.
V současnosti zdražuje nejen měď, ale na mnohaletých maximech se ocitají také ceny dalších kovů, od hliníku po železo. Ceny vzhůru pohání vyhlídka pokračování post-pandemického zotavení globální ekonomiky, k němuž díky postupující vakcinaci podstatné části světové populace dochází v podmínkách stále vysoce stimulující měnové politiky řady centrálních bank a rovněž vysoce stimulující rozpočtové politiky mnoha vlád. Cenu mědi navíc už specifičtěji žene vzhůru také pokračující nástup zelené ekonomiky. Měď se používá při výrobě elektromobilů či systémů využívajících solární energii.
Největší světový producent mědi, Chile, se snaží využít situace. Tamní kongresový výbor pro těžební záležitosti tento týden schválil legislativu, která by v době nárůstu cen mědi zdražovala poplatky za její těžbu. Část chilských politiků, včetně autorů nové legislativy z řad tamních komunistů, hodlá vyšší výnos z těžby využít na navýšení sociálních výdajů. Těžební společnosti a analytici ale upozorňují, že zdražení produkce mědi bude znamenat ztrátu konkurenceschopnosti Chile v této oblasti.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.